Konkurs „Korzenie i skrzydła”
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi jest organizatorem konkursu na najlepszą pracę magisterską i doktorską na temat kultury i dziedzictwa obszarów wiejskich w Polsce pn.: „Korzenie i skrzydła”. W konkursie są oceniane prace doktorskie i magisterskie. Mogą być one zgłaszane przez autorów, promotorów, recenzentów, jednostki naukowe, instytucje kultury oraz organizacje pozarządowe.
Celem konkursu jest wspieranie młodych naukowców i ich promotorów – badaczy kultury i dziedzictwa obszarów wiejskich oraz stymulowanie środowiska akademickiego do kontynuacji i zintensyfikowania badań w tym zakresie. Poprzez naszą inicjatywę chcemy także popularyzować wyniki oryginalnych badań naukowych poświęconych tej tematyce.
Konkurs realizuje główne zadania Instytutu, którymi są m.in. dokumentowanie, analiza i wieloaspektowa interpretacja oraz popularyzacja dziedzictwa wsi w pełnym spektrum. Pragniemy wzmocnić nurt badań nad dziedzictwem niematerialnym, materialnym, historycznym i przyrodniczym polskiej wsi, by nie tylko chronić wartości duchowe, tradycyjne umiejętności, zjawiska historyczne i obyczajowe. Przede wszystkim jednak chcemy stwarzać naukowo podbudowane systemowe narzędzia, które będą służyły tożsamości lokalnej jako znaczący czynnik rozwoju obszarów wiejskich w Polsce.
Nasz Konkurs jest skierowany do studentów i absolwentów wielu różnych kierunków z obszaru nauk humanistycznych, społecznych czy nauk o sztuce, w tym – stosujących w pracach dyplomowych metodologię folklorystyczną, etnologiczną i antropologiczno-kulturową.
Do tej pory zrealizowaliśmy 3. edycje Konkursu.
- edycja dotyczyła prac doktorskich obronionych w latach 2017–2021 oraz prac magisterskich obronionych w latach 2018–2021. Relacja z uroczystości wręczenia nagród.
- edycja dotyczyła prac magisterskich obronionych w latach 2018–2022. Relacja z uroczystości wręczenia nagród.
- edycja dotyczyła prac doktorskich obronionych w latach 2019–2023. Relacja z uroczystości wręczenia nagród.
„Bajać na ludowo” – 2023
„Bajać na ludowo” – 2021
rok 2021
„Duchowe świadectwa kapliczek przydrożnych”
”Historia Kołem Gospodyń się toczy”
„Woda na młyn polskiego rolnictwa – tradycja i perspektywy gospodarki wodnej na polskiej wsi”
„Wielkanocna Rewia Palm i Koszyczków”
„Zero food waste – nie marnuję żywności”
rok 2020
„Tradycyjna Ozdoba Bożonarodzeniowa”
„Ukryte w słowach”
„Domowe przetwory w kolorach jesieni”
„Tradycyjne Przetwory i Potrawy z Gęsiny”
„Łowcy skarbów kultury”
„Wakacje na wsi #odkrywam”
„Kuma kumie pomóc umie! Solidarni w zdrowiu i chorobie”
„Przednówek. Kiedy gotuję to nie marnuję”
Rewia Palm Wielkanocnych