Kontakt
Wydawnictwa

Bajki podkarpackie

Wszystkie bajki zawarte w książce „Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe. Podkarpacie” pierwotnie powstały w gwarze lasowiackiej i rzeszowskiej. Ich autorką jest Joanna Papuzińska, jedna z najbardziej uznanych współcześnie autorek książek dla dzieci.

Wielkim atutem naszej książki są ilustracje. Ich autorką jest znana i ceniona na rynku wydawnictw dla dzieci, Jola Richter-Magnuszewska. Artystka, aby wiernie oddać „ducha” Podkarpacia, ściśle współpracowała z muzeami kultury ludowej regionu: Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej. Dzięki temu ilustracje oddają nastrój lokalnych wzorów ludowych, strojów i architektury. Ale przede wszystkim urzekają barwą, stylem i delikatnością.

Bajki inspirowane są opowieściami bajarek i twórczyń ludowych – Stefanii Budy, Anny Cieśli, Zofii Wydro, Barbary Sroczyńskiej) wywodzących się z terenów lasowiackich oraz Rzeszowszczyzny. Bajki te nawiązują do lokalnych legend, opowiastek, „godek” oraz zwyczajów i tradycji. Dzięki temu wprowadzając młodego czytelnika w magiczny świat ludowych bajań, pokazują mu jak wyglądało życie na dawnej podkarpackiej wsi.

Dla tych, którzy są ciekawi jak te historie brzmią w oryginale, na końcu każdego rozdziału zamieściliśmy kod QR, dzięki któremu można odsłuchać je w gwarze, w której powstały. Na sąsiedniej stronie znajduje się też mały słowniczek wyjaśniający niektóre gwarowe słowa pojawiające się w tekstach bajek.

W książce oprócz bajek znajduje się mapka Podkarpacia z zaznaczonymi terenami, na których zamieszkują poszczególne grupy etniczne: Lasowiacy, Rzeszowiacy, Bojkowie, Dolinianie, Łemkowie i Pogórzanie. O tym skąd oni pochodzą i dlaczego noszą takie nazwy, w krótkim i bardzo przystępnym tekście wyjaśnia etnolog Jacek Żukowski. Zaś o tym, czym są bajki, tłumaczy prof. Katarzyna Smyk. Na zakończenie wydawnictwa zamieszczono Bojkowską wesniankę (piosenkę) oraz Łemkowskie powiedzenia i przysłowia.

Książka jest dostępna do pobrania (.pdf)

*Licencja Creative Commons Uznanie Autorstwa – Na Tych Samych Warunkach lub Licencja Wolnej Sztuki.

Utwór oparty na książce pochodzącej z serwisu Wolne Lektury.

Aut. ilustracji Jola Richter-Magnuszewska

Kontakt

tel. (+48) 22 380 98 00
email: sekretariat@nikidw.edu.pl
ul. Krakowskie Przedmieście 66
00-322 Warszawa

2023 © Copyright Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi
Created by Openform