Magdalena Trzaska – Kierownik Działu Programowego
Absolwentka etnologii na Wydziale Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Interesuje się sztuką ludową, zwyczajami i tradycjami oraz bogactwem kulturowym, przyrodniczym i turystycznym polskiej wsi. Autorka tekstów na temat twórczości i oddolnych inicjatyw rodzących się na terenach wiejskich. Udowadnia, że „być ze wsi” – to brzmi dumnie.
Kontakt: magdalena.trzaska@nikidw.edu.pl
Małgorzata Jaszczołt – Pełnomocnik Dyrektora
Absolwentka etnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (1993) i Podyplomowego Studium Muzeologicznego UJ (2006); wieloletni kustosz w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie (od 1995), opiekun kolekcji gospodarki podstawowej i rzemiosł. Interesuje ją szczególnie tematyka związana z rzemiosłem i rękodziełem w kontekście historycznym oraz współczesnym, wystawiennictwo muzealne, film etnograficzny oraz muzealnictwo prywatne, działalność Kół Gospodyń Wiejskich. Bliskie są jej kwestie związane z lokalnymi tożsamościami. Prowadziła badania terenowe związane z rzemiosłem i rękodziełem, oraz wsiami na warszawskim Ursynowie. Autorka i współautorka wielu wystaw, dokumentów filmowych, artykułów naukowych i popularnonaukowych muzealnych oraz wpisach na blogach instytucjonalnych. Jej hobby to film, literatura piękna, podróże i spotkania z ludźmi.
Kontakt: malgorzata.jaszczolt@nikidw.edu.pl
Dr Katarzyna Radziwiłko – Główny Specjalista
Doktor nauk humanistycznych w dziedzinie archeologii, etnolog, historyk, menadżer kultury. Laureatka krajowych i zagranicznych stypendiów badawczych, autorka i współautorka publikacji naukowych z zakresu dziedzictwa kulturowego, archeologii i edukacji. Wykładowczyni akademicka z wieloletnim doświadczeniem. W swojej pracy koncentruje się na budowaniu dialogu między nauką a społecznościami lokalnymi, promując podejście „learning by doing” – uczenia poprzez doświadczenie. Realizuje projekty związane z ochroną, badaniem oraz upowszechnianiem dziedzictwa kulturowego, ze szczególnym uwzględnieniem obszarów wiejskich. Jest autorką i koordynatorką licznych projektów popularyzatorskich i edukacyjnych, których celem jest aktywne włączanie społeczności lokalnych w proces interpretacji i ochrony dziedzictwa. Współpracuje z instytucjami naukowymi, muzeami oraz organizacjami pozarządowymi, angażując się w działania na rzecz rozwoju kultury lokalnej i budowania tożsamości regionalnej.
Kontakt: katarzyna.radziwilko@nikidw.edu.pl
Joanna Turek – Główna Specjalistka
Absolwentka zarządzania na Uniwersytecie Warszawskim, turystyki i rekreacji na Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie oraz zarządzania projektami turystyki zrównoważonej na Université de Toulon. Kurpianka z krwi i kości, prezeska fundacji działającej na rzecz kultury i turystyki regionu. Pomysłodawczyni i realizatorka licznych projektów poświęconych dziedzictwu polskiej wsi – w tym festiwali i wydawnictw muzycznych. Laureatka wielu nagród za działalność kulturalną i animacyjną. W NIKiDW pracuje w Dziale Programowym. Śpiewaczka w tradycyjnym rycie, uczennica wiejskich śpiewaczek z Kurpiowszczyzny. Propagatorka powrotu do źródeł i pierwotnych funkcji kultury ludowej – poprzez praktykę, współuczestnictwo i wspólnotowe przeżywanie.
Kontakt: joanna.turek@nikidw.edu.pl