Kontakt
Koncert

Sztuka Wielkanocna u kurpiowskich bram

Stroje ludowe, palmy, jajka, rękodzieło, warsztaty plastyki obrzędowej, kurpiowskie przysmaki, konkursy, a wszystko okraszone muzyką ludową – mowa oczywiście o jubileuszowych, XXV Spotkaniach ze Sztuką Wielkanocną Kurpi, które w niedzielę 23 maca odbyły się na najdłuższym rynku w Europie, czyli w Pułtusku.

Spotkania w grodzie nad Narwią, który śmiało możemy nazwać „bramą do Kurpi – Białych i Zielonych”, mają wieloletnią tradycję, jednak od dwóch lat są organizowane z większym rozmachem. A to za sprawą Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, który przejął organizację wydarzenia pod swoje skrzydła, nadając jej iście ludowy charakter, ubogacając masą atrakcji. Spotkania odbywają się oczywiście przy współorganizacji Samorządu Gminy Pułtusk oraz Muzeum Regionalnego w Pułtusku.

 

W wigilię Niedzieli Palmowej na pułtuski rynek zjechali najwybitniejsi ludowi artyści z Puszczy Białej i Zielonej. Tego dnia dla pułtuszczan i gości wystąpili: Zespół Carniacy, Kurpiowska Akademia Smyczkowa z Pawłem Dąbkowskim, Andrzej Rydel, Sebastian Zapadka, Radek i Szymon Ropiak, Jerzy Święch, Ryszard Długołęcki oraz Krystyn Krawczyk. Artyści wykonali utwory ludowe oraz wielkopostne i pasyjne w aranżacji i gwarze kurpiowskiej.

 

 

Tuż po oficjalnym otwarciu sobotnich spotkań, co obwieściła ligawka, czyli tradycyjny ludowy instrument, przybyłych na najdłuższy rynek w Europie powitał Burmistrz Miasta Pułtusk Wojciech Gregorczyk, oraz koordynator biura regionalnego NIKiDW Janusz Pawlak.

– Cieszę się, że już po raz dwudziesty piąty, tradycja, kultura, obyczaje i to wszystko, co jest piękne i stanowi bogactwo naszego regionu – Kurpi Białych i Zielonych – jest wiecznie żywe i możemy to promować. Drodzy artyści, twórcy, mieszkańcy i goście – to dla nas ogromny zaszczyt, że możemy Państwa gościć w Pułtusku. – powitał wszystkich gospodarz miasta burmistrz Wojciech Gregorczyk.

Rolę konferansjera doskonale spełnił już po raz kolejny badacz kurpiowszczyzny Witold Kuczyński – muzyk, choreograf, autor książek.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni, że Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi już po raz drugi włączył się w organizację kiermaszu przedświątecznego na pułtuskim rynku, zapraszając twórców i artystów z Puszczy Białej i Zielonej, tym bardziej, że dziś obchodzimy jubileusz 25-lecia organizowania przez władze Pułtuska i Muzeum Regionalne Spotkań ze Sztuką Wielkanocną. – podkreślił Witold Kuczyński.

 

 

Od godziny 10.00 do swoich stoisk i skosztowania przysmaków zapraszały koła gospodyń wiejskich: z gminy Pułtusk – KGW Kacice, z Puszczy Białej – KGW Trzcianka, KGW Natalin, KGW Turzynianki, a także z Puszczy Zielonej – KGW Cyk, KGW Surowe.

Nie zabrakło również straganów z tradycyjnymi produktami regionalnymi oraz wyrobami rękodzielniczymi, nie tylko wielkanocnymi.

Twórczość ludową Kurpi Białych i Zielonych, podczas sobotnich Spotkań ze Sztuką Wielkanocną, prezentowali: dobrze znana wszystkim pułtuszczaniom Halina Witkowska z Pniewa, Beata Pasińska z Broku, Ewa Zdunek z Dylewa, Elżbieta Cieloszczyk z Ksebki/Turośli, Wiesława Bogdańska z Kadzidła, Hanna Kostrupska z Pułtuska, Sylwia Rydel i Anna Zyśk z Czarni, Barbara Chaberska z Ostrowi Mazowieckiej, Arkadiusz Zdunek, Wiesław Kuskowski z Ostrołęki, Agnieszka Borek z Pniewa i Renata Kobiałko z Białego Błota.

 

 

Jedną z atrakcji, która szczególnie przypadła do gustu najmłodszym, były warsztaty z plastyki obrzędowej, poprowadzone przez twórców ludowych, w kamienicy przy ul. Rynek 13, gdzie mieści się Centrum Dziedzictwa Kulturowego. Chętni mogli spróbować swoich sił i wykonać np. wielkanocną palmę kurpiowską.

 

 

Podczas XXV Spotkań ze Sztuką Wielkanocną Kurpi nie zabrakło również emocji związanych z konkursem na najlepszy rejbak kurpiowski. Zmagania kół gospodyń wiejskich przeprowadziła Sylwia Słojkowska-Affelska z Muzeum Regionalnego w Pułtusku. Na zakończenie sobotnich spotkań odbyło się rozstrzygnięcie konkursu. Zmagania gospodyń oceniało jury – Dyrektor Domu Polonii w Pułtusku, Michał Kisiel, Sylwia Słojkowska Affelska, koordynator biura regionalnego NIKiDW Janusz Pawlak. Nagroda Dyrektora Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi przypadła Kołu Gospodyń Wiejskich z Cyku z Puszczy Zielonej, zaś nagroda Burmistrza Miasta Pułtusk trafiła do pań z Koła Gospodyń Wiejskich „Turzyniacy” z Turzyna z Puszczy Białej. Serdecznie gratulujemy!

 

 

Jubileuszowe XXV Spotkania ze Sztuką Wielkanocną Kurpi bez wątpienia należy uznać za bardzo udane. Dzięki atrakcjom, przygotowanym przez NKiDW oraz współorganizatorów, mimo kapryśnej marcowej aury, frekwencja wśród pułtuszczan i gości była dobra, a nawet bardzo dobra. Dziękujemy za obecność i do zobaczenia za rok.

tekst: Ewa Kowalczyk

zdjęcia: Dominik Gregajtys

 

Powiązane wydarzenia

Kontakt

tel. (+48) 22 380 98 00
email: sekretariat@nikidw.edu.pl
ul. Krakowskie Przedmieście 66
00-322 Warszawa

2023 © Copyright Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi
Created by Openform