Warsztaty w Jednorożcu były trzecią tego typu inicjatywą zorganizowaną przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Wcześniejsze spotkania odbyły się
w Domosławiu (powiat pułtuski) oraz w Głażewie- Świężkach (powiat makowski).
Warsztaty odbyły się w niezwykle serdecznej atmosferze, która sprzyjała integracji i wymianie pomysłów między uczestnikami, którzy mogli dzielić się swoimi doświadczeniami
i inspiracjami. Doświadczeni instruktorzy, z różnych dziedzin sztuki z terenu Puszczy Białej i Zielonej, przeprowadzili warsztaty oraz pokazy rękodzieła i rzemiosła ludowego. Halina Witkowska z Puszczy Białej zorganizowała zajęcia z tworzenia tradycyjnych pisanek oraz haftu koralikowego. Beata Pasińska poprowadziła warsztaty haftu na płótnie. Czesława Kaczyńska z Puszczy Zielonej zaprezentowała wycinanki kurpiowskie
i zademonstrowała techniki ich wycinania oraz poprowadziła instruktarz tworzenia firanek bibułowych. Wiesław Kuskowski zapoznał uczestników z narzędziami plecionkarskimi oraz metodami splotu wikliny i przeprowadził pokaz wykonania koszyczka wiklinowego.
Wszystkim gościom pracę umilał Edward Koziatek, przygrywając na akordeonie tradycyjne melodie z terenów Kurpi Białych i Zielonych.
Podczas warsztatów etnograf Sylwia Słojkowska-Affelska przygotowała wystawę wycinanek, haftów, pająków kurpiowskich oraz przybliżyła sposoby wykorzystania dziedzictwa kulturowego, materialnego i niematerialnego przez członków KGW z pogranicza kurpiowszczyzny.
Warsztaty okazały się cenną inicjatywą. Nie tylko wzmocniły umiejętności twórcze członków KGW, ale również przyczyniły się do zacieśnienia współpracy między lokalnymi społecznościami. Uczestnicy chętnie wymieniali się doświadczeniami, zarówno w zakresie rękodzieła, jak i codziennego życia. Nie zabrakło uśmiechów, wspólnych rozmów i, co najważniejsze, dumy z zachowywania i przekazywania lokalnych tradycji młodszym pokoleniom.
Wydarzenie okazało się dużym sukcesem i spotkało z bardzo pozytywnymi opiniami, co daje nadzieję na organizację podobnych spotkań w przyszłości.
Tekst: Natalia Dziewulska
Fot. Monika Brzozowska