Nie inaczej jest także w przypadku Stanisława Koguciuka. W wielu pracach artysty przewodnim tematem jest letni pejzaż polskiej wsi.
Codzienne życie wsi, które przedstawiał w swoich obrazach twórca, prezentowane było zwykle poprzez szerokie spektrum kolorów, a ich intensywność ukazywała wieś w unikalny, autentyczny sposób.
Na obrazie „Pejzaż z bryczką” (1996) przedstawiona jest sielska atmosfera polskiej wsi, charakterystyczna dla aktualnie trwającego lata. Obraz ten, podobnie zresztą jak większość prac „pławanickiego Nikifora”, jak nazywano Stanisława Koguciuka, wspaniale oddaje przestrzeń wiejskiej scenerii i wprowadza widza w nastrój harmonii z naturą. Bociany przy rzece, w tle klucz lecących ptaków i prowadzony przez chłopa wóz znakomicie oddają wrażenia letniego dnia na polskiej wsi.
Innym obrazem artysty, który świetnie ukazuje letni nastrój na wsi jest „Wesele” (2000). Przedstawia on jadącą wozem młodą parę, za którą podążają na kolejnych wozach ciągniętych przez konie, weselnicy. Kolory są intensywne, przeważają barwy podkreślające uroczysty charakter sytuacji – zieleń, błękit i czerwień. W tle widać drewnianą chatę i las, które świetnie komponują się z atmosferą wiejskiego letniego popołudnia.
Kolejnym „letnim” obrazem Stanisława Koguciuka jest „Pejzaż z wiatrakiem” (2000). Na obrazie ukazany jest wiatrak i staw, w którym w czasie letniego dnia pływają kaczki. Błękit, zieleń i żółć to kolory, które grają główną rolę w tej pracy artysty.
W wydanej w ubiegłym roku przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi publikacji o charakterze albumowym pt. „Szczerość, prostota, autentyzm. Wspomnienia o Stanisławie Koguciuku”, można obejrzeć nie tylko obrazy w których artysta przedstawia lato na polskiej wsi. Album ten prezentuje wiele prac ludowego twórcy zafascynowanego otaczającym go wiejskim światem i bogactwem natury ze znacznie szerszej perspektywy.
Książka, oprócz obrazów, prezentuje interesujące wspomnienia na temat Stanisława Koguciuka. Autorzy: Jagoda Barczyńska, Katarzyna Kraczoń, Tadeusz Karabowicz oraz Beata i Dariusz Mazurkowie, podzielili się w niej osobistymi, często subiektywnymi doświadczeniami z kontaktów z malarzem.
Wszystkich zainteresowanych twórczością tego niezwykłego artysty ludowego zachęcamy do zapoznania się z albumem „Szczerość, prostota, autentyzm. Wspomnienia o Stanisławie Koguciuku”, dostępnym w sklepie internetowym wydawcy.
Oprac. Arkadiusz Olszewski
Na fotografii obrazy Stanisława Koguciuka:
„Pejzaż z bryczką” (1996)
„Wesele” (2000)
„Pejzaż z wiatrakiem” (2000)
Fotografie prac artysty pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego w Lublinie.