Liczba zgłoszeń w drugiej edycji Konkursu ilustratorskiego „Bajać na ludowo”, choć pierwszej o charakterze ogólnopolskim, przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. I co najważniejsze nie tylko pod względem ilości, ale również w kategoriach stricte jakościowych.
Z blisko pięciuset nadesłanych prac, Komisja konkursowa – w składzie: Jolanta Richter-Magnuszewska – ilustratorka, Justyna Bednarek – autorka bajek dla dzieci, Lidia Kamińska-Koj – etnograf i Lucyna Kozłowska – malarz, twórca ludowy – wyłoniła szesnastu finalistów w kategorii klas 1-4 szkół podstawowych i dziesięciu w wśród uczniów klas 5-8. Wszystkie panie jednogłośnie podkreślały, że znalezienie się w tak wąskim gronie, wśród prac o bardzo wysokich walorach twórczych, już należy traktować jako wyjątkowy sukces.
Jednak zgodnie z Regulaminem Jury powtórnie musiało pochylić się nad nadesłanymi ilustracjami i po burzliwych naradach i przy niewielkich różnicach punktowych, wyłoniło Laureatów. Oto oni:
W kategorii klas 1- 4 szkół podstawowych:-
I nagroda – Paulina Pukała z Gorliczyny (Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Chałupkach),
II nagroda – Zofia Szajdziuk z Warszawy (Szkoła Podstawowa nr 351 im. Bolesława Prusa w Warszawie),
III nagroda – Wiktoria Piasecka z Chełma (Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 w Chełmie),
Wyróżnienie – Adam Sikora z Chłopskiej Kępy (Szkoła Podstawowa im. 27. WDP AK w Świeszynie);
W kategorii klas 5-8 szkół podstawowych:
I nagroda – Emilia Rybicka z Warszawy (Szkoła Podstawowa nr 362 im. Tadeusza Kotarbińskiego w Warszawie),
II nagroda – Zofia Sikora z Pęckowa (Szkoła Podstawowa im. Józefa Noji w Pęckowie),
III nagroda – Alicja Grzegoszczyk ze Skrzyszowa (Szkoła Podstawowa im. Powstańców Śląskich w Skrzyszowie),
Wyróżnienie – Malwina Depczyńska z Szerzyn (Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Szerzynach).
Wszystkim Laureatom nagród i wyróżnień serdecznie gratulujemy talentu i zapału. Niezmiernie się cieszymy, że tak liczne grono dzieci i młodzieży znalazło inspiracje w zaproponowanych przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi polskich bajkach ludowych. I my odnajdujemy w tym dodatkową motywację, aby nasze propozycje wydawnicze i konkursowe dla najmłodszych czynić jeszcze bardziej atrakcyjnymi.