Konkurs ilustratorski „Bajać na ludowo” – rozstrzygnięty!!!

Polskie baśnie, bajki i legendy okazały się bardzo wdzięcznym tematem dla dzieci i młodzieży z Częstochowy i okolicznych powiatów. Były źródłem wspaniałych inspiracji, które zaowocowały nadesłaniem aż 58 prac w obu kategoriach. Z wielką przyjemnością ogłaszamy wyniki konkursu ilustratorskiego „Bajać na ludowo”.

31 maja 2021 roku odbyło się spotkanie Jury Konkursu pod przewodnictwem pana Jacka Sztuki, częstochowskiego artysty malarza, a zarazem kuratora Konkursu. Nadesłane przez dzieci i młodzież prace były na bardzo wysokim poziomie, każdy z członków miał swoich faworytów i o przyznaniu konkretnych miejsc oraz wyróżnień każdorazowo decyzje zapadały w demokratycznych głosowaniach. Po trwających blisko dwie godziny obradach udało się wyłonić laureatów. Oto zwycięzcy I edycji Konkursu ilustratorskiego „Bajać na ludowo”:

Kategoria I (uczniowie klas V-VIII szkół podstawowych):

I miejsce:
Julia Kucia – Szkoła Podstawowa nr 52 im Małego Powstańca w Częstochowie


II miejsce:
Wiktoria Szczerbak – Szkoła Podstawowa nr 42 im. Jana Brzechwy w Częstochowie


III miejsce:
Michał Jezierski – Szkoła Podstawowa nr 42 im. Jana Brzechwy w Częstochowie


Wyróżnienia (Kategoria I):

 Bianka Nogaj – Szkoła Podstawowa nr 42 im. Jana Brzechwy w Częstochowie


– Weronika Pecyna – Szkoła Podstawowa nr 12 im. Bolesława Chrobrego w Częstochowie


Kategoria II (uczniowie szkół ponadpodstawowych):

I miejsce:
Oliwia Owczarek – Technikum SPSK im. Św. Józefa w Częstochowie


II miejsce:
Aleksandra Targońska – Zespół Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie


III miejsce:
Marianna Mrożek – Zespół Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie


Wyróżnienia (Kategoria II):

 Anna Kluza – Zespół Szkół Przemysłu Mody i Reklamy im. Władysława Stanisława Reymonta w Częstochowie


– Dorota Smolińska – Zespół Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie


– Julia Kwiatkowska – Zespół Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie


Z uwagi na wyjątkowe walory artystyczne i oryginalne podejście do tematu Przewodniczący Jury Jacek Sztuka postanowił przyznać dodatkowo wyróżnienie specjalne, które otrzymała Alicja Żak, uczennica Zespołu Szkół Przemysłu Mody i Reklamy im. Władysława Stanisława Reymonta w Częstochowie.


Wszystkim uczestnikom konkursu oraz laureatom serdecznie gratulujemy. Pragniemy podziękować również szkołom i opiekunom za ich niepowtarzalny wkład w rozwój artystyczny i kształtowanie patriotycznych postaw uczestników konkursu.

Konkurs zorganizował Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, pracami od początku do końca koordynowało częstochowskie biuro NIKiDW. Współorganizatorem był Oddział Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Częstochowie. Honorowy Patronat objęła Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Pani Anna Gembicka.

– Mogę śmiało powiedzieć, że zainteresowanie konkursem przerosło wyobrażenia organizatorów. Tradycyjne polskie baśnie, bajki i legendy zaowocowały mnóstwem pięknych prac i okazały się atrakcyjne dla młodego odbiorcy. Bardzo nas to cieszy, bo dzięki temu został zrealizowany podstawowy cel inicjatywy, którym od początku było dotarcie do dzieci i młodzieży z literaturą inspirowaną naszą rodzimą kulturą ludową i uświadomienie, że jest ona równie, choć nie boję się stwierdzenia, że być może nawet bardziej, wartościowa co powszechnie znane utwory zagraniczne. Wyobraźnia uczestników, zastosowane różnorodne techniki, pomysłowość przedstawienia i w wielu przypadkach niekwestionowane walory ilustracyjne teraz inspirują nas, aby już myśleć o kolejnej edycji, być może o charakterze ogólnopolskim – komentuje Łukasz Giżyński Przedstawiciel NIKiDW w Częstochowie.

Zespół NIKiDW w Częstochowie
Red. A.S.

Grafiki nadesłane na konkurs NIKiDW

2023 © Copyright Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi
Created by Openform