Wydarzenie miało upamiętnić Annę Wazównę, siostrę króla Zygmunta III Wazy, która odegrała ważną rolę w życiu miasta i przyczyniła się do rozwoju zielarstwa. Dzięki wsparciu finansowemu królewny, w 1613 roku został wydany pierwszy polski zielnik. Interesowała ją nie tylko botanika a także teologia i historia. Jako Starosta Golubski, Anna Wazówna sprawowała również mecenat nad wieloma artystami. Z jej inicjatywy przebudowano golubski zamek, który zmienił się w jej rezydencję i do dziś jest perłą architektoniczną na Ziemi Chełmińskiej.
Jarmark był wyjątkową okazją do poznania tradycyjnego rękodzieła, tradycyjnej muzyki oraz zakupu potraw i ozdób wykonywanych ręcznie. Nie zabrakło również zielarzy. Dodatkowo, dla dzieci, przygotowano warsztaty z twórczynią ludową – mogły wykonać samodzielnie zakładkę do książek z malowanym wzorem kujawskim ze słynnego fajansu włocławskiego.
Na scenie pojawiły się zespoły z terenu województwa kujawsko-pomorskiego wykonujące tradycyjne pieśni i melodie ludowe: Kapela Chełmińska z Chełmna, agregandado i Skrzypkowie Dzielni z Torunia oraz zespół Piekielnica z Biskupina.