– To opowieść o ludziach z dawnych ursynowskich wsi, o więziach, o tym co radosne, co trudne, o zmianach, które następowały na przestrzeni lat. Cykl powstał dla upamiętnienia przeszłości naszej dzielnicy oraz opowiedzenia historii osób, które są z nią nierozerwalnie związane. I jak zapewniają bohaterowie filmów Ursynów to nieustannie najlepsze miejsce do życia – mówił Robert Kempa, Burmistrz Ursynowa.
W premierowym pokazie filmu, poza licznie zgromadzonymi mieszkańcami Zielonego Ursynowa i bohaterami filmu, wzięli udział przedstawiciele Zarządu Dzielnicy Ursynów: Robert Kempa, Klaudiusz Ostrowski i Cezary Holdenmajer, dyrektor Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, Elżbieta Osińska-Kassa, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, Nina Sapa oraz przedstawiciele ursynowskich instytucji kultury.
Mieszkańcy, których rodziny żyją od pokoleń na Ursynowie, zachowali pamięć o jego dawnym wiejskim charakterze. Mimo, iż dzielnica, uległa znacznej transformacji, to zachowane i przywoływane w pamięci obrazy przeszłości są dla tych osób bardzo ważne. To historia społeczności, która ciągle czuje więź z miejscem, ze swoimi przodkami. To poczucie zakorzenienia stanowi ważny czynnik kształtowania tożsamości mieszkańców ursynowskich wsi.
– Dziedzictwo tych miejsc tkwi „pod miejską tkanką”, ale warto się w nią zanurzyć, by odkryć lokalną historię, która jest wyjątkowa nie tylko w skali Warszawy, ale i całej Polski. Mamy tu do czynienia z zachowanymi układami ruralistycznymi kilku wsi oraz wielopokoleniowymi tradycjami rodzinnymi – wyjaśnia pomysłodawczyni cyklu Małgorzata Jaszczołt.
Dokument filmowy o „Wsie Ursynowa III. Społeczność”, którego producentami są Dzielnica Ursynów m. st. Warszawa oraz Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, jest kontynuacją filmów „Wsie Ursynowa I. Introspekcje” (reż. Felix Mamczur, produkcja Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie/Dzielnica Ursynów, 2021) i „Wsie Ursynowa II. Nostalgicznie” (reż. Aleksandra Szczyrek, produkcja Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie/Dzielnica Ursynów, 2022).
Jak zmieniało się oblicze dzisiejszego Ursynowa, a co można ocalić poprzez opowieść i muzykę możecie się dowiedzieć oglądając cykl na profilu Dzielnicy Ursynów w serwisie internetowym YouTube:
„Wsie Ursynowa. Introspekcje” https://www.youtube.com/watch?v=pB2PWmNA7kA
„Wsie Ursynowa II. Nostalgicznie” https://www.youtube.com/watch?v=GwhcQQUPTu0&t=1s
„Wsie Ursynowa III. Społeczność” https://www.youtube.com/watch?v=XcTmI1jKBcw&t=2s