Program Folk(od)nowa
Rusza nowy program dotacyjny NIKiDW – Folk(od)nowa – który daje wyjątkową okazję do kultywowania i promowania tradycji ludowych. Program wspiera działania edukacyjne, w szczególności warsztaty, umożliwiające międzypokoleniowy transfer wiedzy i umiejętności. Jeśli działasz aktywnie w obszarze kultury ludowej, to projekt, na który warto zwrócić uwagę!
Folk(od)nowa ma na celu wsparcie przekazu międzypokoleniowego tradycyjnej kultury wiejskiej oraz propagowanie edukacji regionalnej. Program umożliwia organizowanie warsztatów i spotkań, które pozwalają uczestnikom poznać tradycje ludowe swojego regionu. Kluczowe jest połączenie edukacji teoretycznej z praktycznym nauczaniem tradycyjnych umiejętności, takich jak kulinaria, rękodzieło, taniec czy stroje ludowe. Program premiuje cykliczność wydarzeń, co sprzyja jakościowej edukacji oraz długoterminowej integracji społeczności. Folk(od)nowa sprzyja również zwiększaniu zaangażowania i aktywności kulturalnej oraz społecznej mieszkańców obszarów wiejskich.
Program oferuje dofinansowanie do 20 000 zł. O wsparcie mogą ubiegać się koła gospodyń wiejskich, samorządowe instytucje kultury, ochotnicze straże pożarne, stowarzyszenia i fundacje, lokalne grupy działania oraz kółka rolnicze, działające na rzecz kultury ludowej i edukacji.
Zadania w ramach programu powinny być skierowane do licznych grup docelowych, które chcą poznać tradycje swojego regionu. Uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w bezpłatnych warsztatach rękodzieła, szycia strojów, kursach tańca, śpiewu, lekcjach z zakresu gwary i dialektu, warsztatach kulinarnych i innych. To doskonała okazja do współpracy, integracji i kontynuowania lokalnych tradycji.
Nabór wniosków trwa do 16 maja. Poniżej znajduje się Regulamin wraz z niezbędnymi załącznikami:
Regulamin Programu Folk(od)nowa (.pdf)
Wniosek Programu Folk(od)nowa (.xlsx)
Instrukcja wypełniania wniosku Programu Folk(od)nowa (.pdf)
Pytania w temacie wypełniania lub wysyłki Wniosku prosimy kierować:
- na adres e-mail: folkodnowa@nikidw.edu.pl,
- pod numer tel. 510 453 267 w dni robocze, wyłącznie w godz. 10.00 – 15.00.
Program „Lekcje z Twórcą Ludowym”

Program „Lekcje z Twórcą Ludowym” jest skierowany do placówek powszechnego systemu szkolnictwa z obszarów wiejskich i twórców ludowych z terenu Rzeczpospolitej Polskiej – mistrzów wyróżniających się dorobkiem, chcących dzielić się swoją wiedzą i umiejętnościami z młodym pokoleniem. Celem Programu jest ratowanie lokalnego dziedzictwa i tradycji oraz zapewnienie ciągłości autentycznej twórczości ludowej. Priorytety Programu są realizowane przez projekty edukacyjne: lekcje szkolne z udziałem twórcy ludowego. Efektem projektów ma być wzmocnienie bezpośredniego międzypokoleniowego przekazu tradycyjnych umiejętności artystycznych, rzemieślniczych i rękodzielniczych, dokonywane wewnątrz wspólnoty lokalnej, ze szczególnym uwzględnieniem umiejętności zagrożonych zanikiem. Program skierowany jest wyłącznie do publicznych i niepublicznych szkół podstawowych i ponadpodstawowych z obszarów wiejskich.
Program zakłada poprzez zasilenie finansowe indywidualnych twórców – mistrzów tradycji, stworzenie warunków do włączenia nauczania i uczenia się unikatowych umiejętności w ramy edukacji formalnej w powszechnym systemie szkolnictwa. Instytut docenia wagę takiego przekazu dla indywidualnego rozwoju uczniów oraz dla upowszechnienia wiedzy o tradycji. Rozumie też jego doniosłość w zakresie wzmacniania tożsamości lokalnej i regionalnej, spójności wspólnoty narodowej oraz wspólnotowych, związanych z kulturą tradycyjną fundamentów tożsamości Polaków, szczególnie młodego pokolenia.
NIKiDW pragnie – poprzez Program własny „Lekcje z Twórcą Ludowym” – zapewnić ciągłość autentycznej twórczości ludowej, kultywowanej przez twórców ludowych z terenu całej Polski, wszystkich regionów i grup etnograficznych i kulturowych, możliwie wszystkich dziedzin i specjalności, mniejszości narodowych i etnicznych. Z tych względów Program zakłada przywrócenie tak twórcy ludowemu, twórczości ludowej, jak i bezpośredniemu przekazowi tradycji należytego miejsca w polskiej kulturze narodowej i w polskim systemie wartości.
Edycja 1: https://nikidw.edu.pl/lekcje-z-tworca-ludowym-ogloszenie-wynikow/
Potańcówki wiejskie