Dożynki powiatu puławskiego w Wąwolnicy

Dożynki Powiatowe Wąwolnica 2024 za nami. Centralna Biblioteka Rolnicza Oddział NIKiDW w Puławach włączyła się również w to doroczne święto. W uroczystościach nie zabrakło dziękczynnej mszy świętej w Bazylice Mniejszej pw. św. Wojciecha, korowodu dożynkowego, dzielenia się chlebem, przepięknych stoisk regionalnych, smacznych potraw i ciekawych występów lokalnych zespołów.

Włodarze powiatu dziękując rolnikom za ciężką pracę, dzięki której codziennie na nasze stoły trafia polski chleb, wręczyli odznaki honorowe „Zasłużony dla rolnictwa” oraz nagrody Starosty Puławskiego dla najlepszych gospodarzy.

Jednak najważniejszą częścią każdych dożynek jest ceremonia wyłonienia i nagrodzenia zwycięzców dożynkowych konkursów, do których uczestnicy niejednokrotnie przygotowują się przez wiele miesięcy. W tegorocznym święcie plonów w Wąwolnicy rywalizacja toczyła się w czterech kategoriach konkursowych: chleba, wieńców dożynkowych, stoisk oraz twórczości ludowej.

W konkursie chleba, podzielonym na trzy kategorie – zwykły, razowy oraz z dodatkami, zwyciężyły: w pierwszej kategorii Koło Gospodyń Wiejskich z Karmanowic, najlepszy razowy wypiek – Grażyna Kowa, bochenki z udziałem dodatków – Ruslanie Bielak.

Konkurs dożynkowych wieńców, w kategorii tradycyjne zwyciężyło KGW Zagrody, a nowoczesne KGW Nasiłów.

Laureatami najlepszego stoiska zostały: pierwsze miejsce Gmina Żyrzyn, drugie trafiło do Markuszowa, a trzecie do Klubu Twórców Ludowych z Puław.

Konkurs twórczości ludowej składał się z kilku kategorii: tkanina, plecionkarstwo i wikliniarstwo, rzeźbiarstwo, sztuka użytkowa, plastyka obrzędowa i malarstwo. Zwycięzcami poszczególnych zostali: Jadwiga Hamułko, Barbara Rułka, Ryszard Wrótniak, Władysław Maśny, Elżbieta Kałkowska oraz Barbara Jemioł.

Podstrony

Powiązane aktualności

2023 © Copyright Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi
Created by Openform