To już kolejna wystawa przedstawiająca sztukę ludową z różnych regionów Polski jaką prezentujemy w podwojach Instytutu. Tym razem zapraszamy Państwa do zapoznania się z twórczością z północno-wschodniej część naszego kraju. Suwalszczyzna od zachodu opiera się o dawną granicę z Prusami, od północy styka się z Obwodem Królewieckim, na wschodzie graniczy z Litwą i Białorusią, a do południa z Podlasiem.
Przez kilkanaście wieków przez tereny dzisiejszej Suwalszczyzny przetoczyło się wiele ludów i kultur. Pierwotnie zamieszkiwali tu Jaćwingowie. W XV stuleciu ziemie te przechodzą pod wpływy Wielkiego Księstwa Litewskiego co zapoczątkowało osadnictwo ludności polskiej, litewskiej i ruskiej. W okresie I Rzeczypospolitej na tereny te przenikali Mazowszanie i Prusowie. Z czasem ten swoisty tygiel kulturowy dopełnili staroobrzędowcy oraz Żydzi. Dlatego wszystkie naukowe opracowania dotyczące twórczości i sztuki ludowej Suwalszczyzny wskazują na wielkie zróżnicowanie wzorów i motywów odnajdywanych w wyrobach. Do bogactwa etnicznego, kulturowego i religijnego należy jeszcze dodać wpływ specyficznych warunków przyrodniczych pojezierza.
Na potrzeby niniejszej wystawy reprezentację z suwalskiej twórczej obfitości przygotował dr Krzysztof Snarski. Na ekspozycji podziewać można dzieła z praktycznie wszystkich dziedzin twórczości ludowej: od plecionkarstwa, garncarstwa czy kowalstwa przez tkactwo, malarstwo i rzeźbę aż po plastykę obrzędową, stroje ludowe i architekturę.
Wystawie towarzyszy świetnie opracowany przez dr Snarskiego i bogato ilustrowany informator. Autor opisuje w nim nie tylko kontekst historyczno-kulturowy regionu, zarys badań etnograficznych Suwalszczyzny, ale także wszystkie prezentowane dziedziny sztuki ludowej.
Wystawę można zwiedzać od wtorku do soboty w godzinach 10:00-18:00.
Serdecznie zapraszamy!