Organizowany przez GCKiB przegląd był połączony z 25-leciem działalności twórczej Przemysława Kozłowskiego – artysty wykonującego szopki z zapałek, które znane są w Polsce i poza jej granicami – jedna z szopek trafiła do Watykanu. Wydarzenie było również okazją do świętowania 15-lecia działalności zespołu Wrzos z Sicienka.
NIKiDW zaprosił na wydarzenie trzech regionalistów, którzy od lat aktywnie zajmują się tematyką kultury ludowej. Ich zadaniem było krótkie przedstawienie charakterystyki poszczególnych regionów etnograficznych, które były reprezentowane podczas przeglądu. Kujawy przedstawiała Krystyna Mielczarska od wielu lat związaną z Centrum Kultury Browar B. we Włocławku gdzie prowadzi Izbę Tradycji Kujaw. Krajnę zaprezentował Tomasz Pasieka, który jest dyrektorem Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią. Andrzej Skupniewicz z Chełmna, założyciel Kapeli Chełmińskiej oraz stypendysta NIKiDW opowiedział o Ziemi Chełmińskiej.
Warsztaty tańców tradycyjnych przeprowadzone przez Dominika Wóltańskiego przy udziale grupy „n-obrotów” miały za zadanie przybliżyć zespołom śpiewaczym z terenów Krajny, Kujaw i Ziemi Chełmińskiej tańce i zabawy ludowe. Uczestnicy poznali kroki kujawiaka, oberka czy też pisanego. Po warsztatach odbyła się potańcówka na ludową nutę podczas której wystąpiły: Kapela spod Kowala, kapela ZPiT Krajna oraz Kapela Chełmińska. Tańce animował Dominik Wóltański. W trakcie potańcówki zostały również przewidziane warsztaty śpiewu tradycyjnego skierowane do zespołów z Krajny, Kujaw i Ziemi Chełmińskiej.
To kolejna inicjatywa zrealizowana przez Gminne Centrum Kultury i Bibliotekę w Sicienku oraz Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Pierwszą były wakacyjne warsztaty dla dzieci.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
Tekst: Aleksander Peszka
Fot.: Katarzyna Stalmierska