Pani Maria zaprezentowała uczestniczkom wzorniki haftu kociewskiego oraz wiele codziennych przedmiotów użytkowych na które można nanieść motywy kociewskie – parasolki, buty, kolczyki, serwety oraz ozdoby ścienne. Charakterystyczne dla tych motywów jest wykorzystywanie kolorystyki roślinnej w szczególności kwiatów. Dzięki przygotowanym materiałom panie z kgw miały możliwość haftowania chust i serwet.
Zgodnie z tradycją śpiewu przy pracy, na warsztaty zawitali członkowie kapeli kociewskiej „Burczybas” z Gniewu. Uczestniczki warsztatów miały okazję nie tylko zobaczyć, ale też zagrać na tradycyjnych instrumentach – burczybasie łańcuchowym i włosowym oraz na diabelskich skrzypcach. Przygotowane śpiewniki z tradycyjnymi pieśniami kociewskimi zostały zabrane przez panie do domów.
Nie mogło zabraknąć tradycyjnych dań. Pani Magdalena Potulska przygotowała dla wszystkich ruchanki z fjutem. Fjut kociewski jest tradycyjnym syropem na bazie cukru i maślanki wpisanym na Listę Produktów Tradycyjnych w 2023 roku. Ponadto fjut jest laureatem konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionu”.
Tekst: Aleksander Peszka
Zdjęcia: Katarzyna Stalmierska