„Mistrzowie… Uczniowie… Twórcy” – wystawa prac Stypendystów Instytutu

Serdecznie zapraszamy na wystawę prac Stypendystów Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, pt. „Mistrzowie… Uczniowie… Twórcy”.

Otwarcie wystawy miało miejsce 14 września 2024 podczas obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa. Ekspozycja prezentuje wyniki pracy naszych Stypendystów z dwóch programów stypendialnych: „Mistrz – Uczeń” i Stypendium Twórcze.

Przekaz międzypokoleniowy był kiedyś podstawą formą transmisji we wszystkich dziedzinach życia i dotyczył sfery kultury niematerialnej i materialnej. Oba projekty realizowane przez NIKiDW mają na celu wsparcie twórców ludowych, artystów, rzemieślników nie tylko we własnej pracy twórczej, ale także w przekazie pokoleniowym posiadanej przez nich wiedzy
i umiejętności.

Na wystawie można zobaczyć efekty pracy Stypendystów z 2023 roku, wśród których nie brakuje laureatów tak ważnych nagród jak Nagroda im. Oskara Kolberga. Są to m.in.:  ręczniki obrzędowe, haft krzczonowski, zabawki ludowe i dużo, dużo innych ciekawych eksponatów. Zapraszamy osoby w każdym wieku– dzięki zgromadzonym przedmiotom będzie można odbyć symboliczną podróż w czasie i przypomnieć sobie – lub dopiero się dowiedzieć – jak to dawniej bywało.

Wystawa jest otwarta dla zwiedzających  do 31 października od wtorku do soboty w godz. 10.00- 16.00.
W poniedziałki zwiedzanie z oprowadzaniem dla grup szkolnych po wcześniejszym ustaleniu terminu i godziny.

Osoba do kontaktu:

Magdalena Trzaska