Spotkanie z Kulturą Śląska – relacja

10 sierpnia Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi miał zaszczyt gościć Państwa na wyjątkowym wydarzeniu poświęconemu kulturze Śląska.

Od samego początku wydarzenia można było skosztować specjałów kuchni regionalnej, które serwowano na stoiskach Fundacji Rozbark i Kół Gospodyń Wiejskich„Być Kobietą” w Jastrzębiu, Kiełko-WIANKI oraz Orzech Rękodzieło. Dodatkowo Pani Aldona Krawiec z Gospodarstwa Yagi oferowała sery kozie, nabiał.

Równolegle, prezentowano rękodzieło twórców ludowych. Odwiedzający mieli okazję podziwiać piękne wyroby, takie jak hafty Pani Weroniki Łacek, ceramikę opolską ręcznie malowaną przez Panią Teresę Ozimek, a także biżuterię z motywami ze strojów śląskich, stworzoną przez Panią Annę Ścigałę-Kocan z Resinella Art. Swoje stoisko z ziołami miała również Pani Gabriela Kollmann, która prowadziła warsztaty zielarskie, a Pani Katarzyna Szpakowska pokazywała, jak tworzyć malowidła na desce inspirowane wzorami opolskimi.

O godzinie 15.00 na scenie rozpoczęły się występy zespołów. Jako pierwszy zaprezentował się Zespół Regionalny Magurzanie z Łodygowic, który wprowadził zebranych w klimat tradycyjnej muzyki góralskiej. Następnie na scenie pojawił się Zespół Pieśni i Tańca Halka z Lublińca posiadający bogaty dorobek artystyczny, a tuż po nim Zespół Pieśni i Tańca Raciborzanie, który zachwycił widzów swoim kunsztem tanecznym. Dolnośląski Zespół Folklorystyczny „Warzęgowianie” dopełnił repertuar, prezentując bogactwo regionalnych pieśni.

Każdy z zespołów miał okazję wystąpić trzykrotnie, co pozwoliło widzom na pełne zanurzenie się w różnorodność folkloru. Występy zakończyły się o godzinie 20.00, pozostawiając publiczność w doskonałych nastrojach.

Po zakończeniu części artystycznej przyszedł czas na Potańcówkę, która rozpoczęła się od warsztatów tańców regionalnych, prowadzonych przez Zespół Pieśni i Tańca Raciborzanie. Uczestnicy mieli okazję nauczyć się kroków tradycyjnych tańców, co stało się świetnym wstępem do dalszej zabawy. Kapela Góralska Watra oraz Kapela Blachury i Ficka zapewniły muzyczną oprawę, która porwała do tańca zarówno młodszych, jak i starszych uczestników.

Wydarzenie zakończyło się o godzinie 22:00, a jego uczestnicy opuszczali miejsce pełni wrażeń i z uśmiechami na twarzach.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział!

fot. Mariusz Łężniak

Podstrony

Powiązane aktualności

2023 © Copyright Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi
Created by Openform