Kontakt

Powitanie lata z kulturą Podkarpacia już za nami!

27 lipca Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi miał przyjemność gościć Państwa na wydarzeniu poświęconemu kulturze Podkarpacia. Piękna pogoda, smaczne jedzenie, dobra muzyka, ciekawe warsztaty i zabawa taneczna do późnych godzin wieczornych – takie atrakcje czekały tego dnia na naszych gości.

Już od godziny 15.00 na scenie prezentowały się zespoły i kapele ludowe z Podkarpacia. Jako pierwszy wystąpił Zespół Tańca Ludowego Sanok. Kunszt tancerzy, przemyślane układy choreograficzne, a także piękne, kolorowe stroje wzbudziły aplauz publiczności. Następnym wykonawcą był Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Markowianie. Jego członkowie pielęgnują stare tańce, praktykowane od lat układy taneczne oraz poszerzają repertuar o wcześniej nieznane treści folkloru, wydobyte od najstarszych mieszkańców wsi. Grupa od czterdziestu lat prezentuje tańce przeworskie, rzeszowskie, lasowiackie oraz najbliższe sercu, tańce markowskie i sąsiednich miejscowości. Trzecią grupą, która zaprezentowała się na naszej scenie był Zespół Pieśni i Tańca Wiercany. Posiada on w repertuarze polskie tańce narodowe oraz tańce regionalne: rzeszowskie, śląskie, lubelskie, przeworskie, łowickie, tańce Starej Warszawy, a także pieśni ludowe i przyśpiewki. Urozmaiceniem występu był pokaz prania, który spotkał się z dużym zainteresowaniem licznie zgromadzonej widowni.

Do godziny 20.00 można było wziąć udział w warsztatach rękodzielniczych. Pani Barbara Brudniak uczyła wszystkich chętnych wykonywania pięknych ozdób z wiórów osikowych, natomiast Pan Jan Lewkowicz, utalentowany artysta, który podjął się na ziemi lubaczowskiej reaktywowania tzw. drzeworytu płazowskiego prowadził warsztaty drzeworytnicze.

Na stoiskach swoje wyroby prezentowali twórcy ludowi. Można było podziwiać artystyczne wyroby zabawkarskie Pana Ryszarda Marcińca, misternie wykonane krywulki Pani Eweliny Matusiak-Wyderki, produkty ceramiczne Pana Janusza Głowiaka oraz wyroby z koronki klockowej Pani Beaty Babiarz.

Wydarzenie „Kultura Podkarpacia” to także uczta dla podniebienia. Odwiedzających witały stoiska z tradycyjnymi potrawami regionalnymi. Koła gospodyń wiejskich zaprezentowały specjały takie jak: proziaki, zalewajkę, żurek podkarpacki, bigos po bobrowsku, pierogi ze śliwką, kaszak i wiele innych przysmaków.

Dziękujemy wszystkim za przybycie i zapraszamy na nasze kolejne wydarzenie 10 sierpnia!

Podstrony

Powiązane aktualności

Kontakt

tel. (+48) 22 380 98 00
email: sekretariat@nikidw.edu.pl
ul. Krakowskie Przedmieście 66
00-322 Warszawa

2023 © Copyright Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi
Created by Openform