Kontakt

Zdun, który został rzeźbiarzem

Prezentujemy kolejny film z serii: "Stypendyści NIKiDW". Mateusz Gębala pochodzi z Bielska-Białej. Swoją przygodę z rzeźbiarstwem rozpoczął w 2004 roku. Wziął wtedy udział w projekcie „I ty możesz zostać artystą”, a rok później w warsztatach „Jak powstaje dzieło” organizowanych przez Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej.

Pod wpływem inspiracji zaczerpniętej od uznanych mistrzów kultury ludowej – m.in. Stanisława Kwaśnego, Józefa Hulki, Leszka Cieślika i Krzysztofa Pietraszki – zaczął samodzielne rzeźbić w drewnie i w kamieniu. Dzięki współpracy z prof. Michałem Klisiem zgłębił również tajniki drzeworytu ludowego.

Jest współautorem plenerowej szopki bożonarodzeniowej przy kościele w Mesznej i Dróżek Różańcowych ciągnących się od Mesznej, gdzie obecnie mieszka, aż do oddalonego o 6 kilometrów Szczyrku. Odwiedzał plenery rzeźbiarskie, kiermasze i targi sztuki ludowej nie tylko w kraju, ale również w Czechach i na Słowacji.

Chcąc dzielić się wiedzą zdobytą od mistrzów regionu, w 2018 roku założył  Beskidzką Szkołę Rzeźby. Swoją pasję twórczą przekazuje młodszym pokoleniom podczas warsztatów i projektów edukacyjnych.

Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Miejskiego w Nowym Sączu, Muzeum Zabawy i Zabawki w Kielcach, a także w rękach prywatnych kolekcjonerów. Do jego ostatnich sukcesów należą nagrody w konkursach „Patroni Naszych Kościołów” w Stryszawie i Współczesna Karpacka Rzeźba Ludowa w Kamieniu w Nowym Sączu, a także otrzymanie stypendium Marszałka Województwa Śląskiego.

Przedmiot Stypendium dla Twórców Ludowych Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi realizowanego pana Mateusza jest związany z charakterystycznym dla wiejskiej tradycji kultem maryjnym. Wyrzeźbił cztery postacie Matki Boskiej, a do ich wykonania użył czterech różnych rodzajów piaskowca, co oddaje szczególną symbolikę każdej z figur.

Obok rzeźbiarstwa pozostał wierny swojemu pierwszemu zawodowi zduństwu  – od dwudziestu pięciu lat buduje autorskie piece i kominki.

Podstrony

Powiązane aktualności

Podstrony

Powiązane aktualności

Kontakt

tel. (+48) 22 380 98 00
email: sekretariat@nikidw.edu.pl
ul. Krakowskie Przedmieście 66
00-322 Warszawa

2023 © Copyright Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi
Created by Openform