Prace zbierania strojów zostały podjęte przez Piotra Kulkę, kierownika Zespołu Folklorystycznego “Wielkopolanie”, który z wielkim zapałem poszukiwał i gromadził te unikalne elementy wielkopolskiego dziedzictwa. Opracowanie graficzne wystawy zostało powierzone Danielowi Powroziewiczowi, zaś kuratorem sprawującym pieczę nad całością jest Paweł Zawadzki.
Wystawa “Kobieta w wielkopolskiej kulturze tradycyjnej” ma na celu podkreślenie bogactwa i różnorodności kultury tradycyjnej, lokalnego stylu ubierania się podczas świąt lub uroczystości rodzinnych oraz dziedzictwa regionalnego, które do końca nie jest znane. Prezentowane stroje, których rozwój przypada na drugą połowę XIX i początek XX wieku, pochodzą ze zbiorów wielu zespołów wielkopolskich, muzeów oraz osób prywatnych. Niektóre z nich są zabytkowe, ale znaczną część stanowią stroje zrekonstruowane na przestrzeni lat, w tym ostatnich latach m.in. strój krajeński, wiejski poznański czy raszkowski.
Podczas oglądania wystawy z pewnością zwrócą Państwo uwagę na niezwykłe bogactwo form i technik wykonania przystrojów, takich jak nakrycia głowy, kryzy czy zapaski. Różnorodność stosowanych haftów i krojów czepców w tych strojach jest niezwykle imponująca i trudno spotkać takie zróżnicowanie w innych częściach kraju. Każdy subregion szczycił się swoim charakterystycznym typem nakrycia głowy.
Wierzymy, że wystawa “Kobieta w wielkopolskiej kulturze tradycyjnej” dostarczy Państwu niezapomnianych wrażeń i pozwoli lepiej zrozumieć bogactwo naszej regionalnej tradycji. Pragniemy Państwa serdecznie zaprosić do odwiedzenia tej wyjątkowej wystawy również online (https://folklor.pl/aktualnosc/kobieta-w-wielkopolskim-stroju-tradycyjnym/) i odkrycia tajemnic wielkopolskich strojów.
Wystawa będzie czynna do końca listopada
w godz. 10.00 – 16.00
Zapraszamy!