Za nami II edycja Warsztatów dla Młodych Muzyków Ludowych z Kurpi

Nie od dziś wiadomo, że Kurpiowszczyzna dobrą muzyką stoi. W dniach 13-16 czerwca 2024 r. w Ptakach koło Nowogrodu odbywały się warsztaty dla młodych muzyków ludowych z Kurpi, organizowane przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.

Była to druga edycja projektu, który umożliwia utalentowanej młodzieży doskonalenie swoich umiejętności pod okiem cenionych instruktorów. Tegoroczne warsztaty to również krok w stronę wymiany kulturowej między Puszczą Zieloną i Białą, ponieważ uczestnicy pochodzili z obydwu tych regionów.

Pierwsze, czwartkowe zajęcia poprowadzili Marcin Drabik, Magdalena Golon, Paweł Dąbkowski i Karol Samsel, aby doszlifować repertuar na zaplanowane koncerty. Trzeba podkreślić, że młodzi muzycy byli tak chętni do gry, że nawet podczas przerw chwytali za skrzypce, akordeony i harmonie. Co więcej, dźwięki muzyki kurpiowskiej wybrzmiewały na korytarzu ośrodka w Ptakach codziennie już od samego rana, w końcu rzadko zdarza się okazja do wspólnego grania w takim składzie…

W czwartek po południu uczestnicy zwiedzili skansen w Nowogrodzie, a następnie rozpoczęła się kolejna tura zajęć. Olga Stopińska poprowadziła lekcje śpiewu kurpiowskiego, a Piotr Piszczatowski uczył podstaw gry na bębenku, pracując nad wyczuciem rytmu u młodzieży. Potem odbyło się spotkanie z Anną Raskolnikoff, która opowiedziała o budowie liry korbowej oraz o tradycjach gry na tym instrumencie.

Drugiego dnia warsztatów młodzi muzycy odwiedzili Szkołę Podstawową im. A. Chętnika w Nowogrodzie, gdzie promowali folklor wśród najmłodszych. Zagrali w poszczególnych klasach dla swoich kolegów i koleżanek, a instruktorzy opowiadali o kulturze kurpiowskiej, zapoznając dzieci z podstawowymi utworami i krokami tańców ludowych. Na hali sportowej odbył się koncert dla całej społeczności szkolnej, którego początek został obwieszczony, dźwiękiem ligawy. To nieodzowny atrybut Witolda Kuczyńskiego, uznanego muzyka i działacza na rzecz środowisk kurpiowskich. Dzieci z zaciekawieniem słuchały opowieści pana Witolda w gwarze kurpiowskiej i klaskały w rytm skocznych melodii ludowych.

Trzeciego dnia uczestnicy odwiedzili muzeum w Łomży, żeby poznać historię i tradycję kurpiowską oraz wzięli udział w zajęciach rękodzielniczych. Warsztaty organizowane przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, miały bowiem na celu nie tylko rozwijanie umiejętności muzycznych, ale również budzenie zamiłowania do kultury ludowej i poszerzanie wiedzy na jej temat. Wieczorem, podobnie jak w zeszłym roku, odbył się koncert, po którym zorganizowano potańcówkę. Gościom przygrywała do tańca Kapela „Dziki Sad” wspierana przez bardziej doświadczonych uczestników warsztatów.

W niedzielę, ostatniego dnia młodzież wzięła udział w przemarszu ulicami Nowogrodu w ramach Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej. Młodzi muzykanci wzbudzali duże zainteresowanie, maszerując w rytm melodii kurpiowskich np. „Starej baby” czy „Jadą goście, jadą”. Po przemarszu zostali zaproszeni prosto na scenę, aby mogli dać krótki koncert dla gości. W imieniu NIKiDW-u do zebranych przemówiła dyrektor Elżbieta Osińska-Kassa, która zaprosiła wszystkich na kolejną, trzecią edycję warsztatów za rok.

Warto podkreślić, że w wydarzeniu wzięło udział wielu uczestników z zeszłego roku, a to świadczy o tym, że młodzież rzeczywiście chce się dalej rozwijać i poznawać kurpiowskie tradycje muzyczne. Uczestnicy są coraz bardziej zgrani, można powiedzieć, że brzmią jak prawdziwa kapela ludowa. Kto wie, być może warsztaty w przyszłości okażą się zaczątkiem większego projektu muzycznego… Jedno jest natomiast pewne – tradycyjna muzyka ludowa na Kurpiach jeszcze długo nie zaginie!

Tekst: Aleksandra Dąbkowska

Fot. Krzysztof Piekarski

 

Relacja filmowa z wydarzenia: Ewa Mamińska i Krzysztof Polakowski

Podstrony

Powiązane aktualności

2023 © Copyright Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi
Created by Openform