Wręczenia nagród w konkursie „Korzenie i Skrzydła” – Edycja 2024

W dniu 8 maja 2024 r. odbyła się uroczystość wręczenia nagród w konkursie „Korzenie i Skrzydła” – Edycja 2024 na najlepszą pracę magisterską na temat kultury i dziedzictwa obszarów wiejskich. Była to już czwarta edycja programu zainicjowanego przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.

W wydarzeniu uczestniczyli m.in.: Pani Monika Lewandowska, zastępca dyrektora w Departamencie Oświaty i Polityki Społecznej MRiRW, Pani Agnieszka Skrętowska – naczelnik w Departamencie Oświaty i Polityki Społecznej MRiRW, Pani dr Barbara Fedyszak-Radziejowska – polska socjolożka i etnografka, doradca Prezydenta RP, Pani Izabella Byszewska – Prezes Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego oraz Pan Zbigniew Skuza – prezes Stowarzyszenia Muzeów na Wolnym Powietrzu w Polsce, z-ca dyrektora Muzeum Wsi Radomskiej.

W wydarzeniu udział wzięli także studenci Staromiejskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Marii Skłodowskiej-Curie, ponieważ spotkanie odbyło się jako wyraz więzi międzypokoleniowej a także realizacji idei „Nauka nie ma wieku”. Instytut organizuje różnego rodzaju inicjatywy stwarzające płaszczyznę do wymiany wiedzy, doświadczeń i umiejętności pomiędzy osobami u progu kariery zawodowej, jak  i seniorami.

Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 16 rozpraw magisterskich, które reprezentują różne dyscypliny naukowe, a część z nich ma charakter interdyscyplinarny. Zdecydowana większość prac w istotny spośród dokumentuje bogactwo kulturowej tradycji mieszkańców wsi i przyczynia się do jego ochrony.

Po uroczystym powitaniu odbyło się wręczenie nagród wszystkim laureatom. Pierwsze miejsce zajęły ex aequo mgr Zuzanna Majerowicz za pracę pt. „Chazy czy Hazy? Tożsamość lokalna i regionalna mieszkańców mikroregionu etnograficznego z południowej Wielkopolski”, obronioną na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz mgr Alicja Chęcińska za rozprawę pt. „Analiza kompozycji przestrzennej i projekt rewaloryzacji XX-wiecznego założenia dworsko-parkowego na tle historii i przekształceń przestrzennego wsi Powiercie”, obronioną na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. W tym roku Komisja Konkursowa nie przyznała nagrody za drugie miejsce. Trzecią nagrodę otrzymała mgr Barbara Gołębiewska za pracę pt. „Duch wsi podlaskiej. Studium form rodzimych i propozycja ich kultywacji we współczesnym języku architektonicznym na przykładzie wzorcowego domu ziemi hajnowskiej”, obronioną na Politechnice Warszawskiej.

Wyróżnienia honorowe otrzymali: mgr Magdalena Laszczka, za pracę pt.: „Na rozdrożach. O trywializacji tkaniny i procesów włókienniczych w krajobrazie rekonstrukcji historycznej wieków średnich”, obronioną na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, mgr Mateusz Adamczyk, za rozprawę pt.: „Upamiętnienia poległych podczas I wojny światowej – przykład powiatu namysłowskiego”, obronioną na Uniwersytecie Wrocławskim oraz mgr Michał Marzec, autor pracy magisterskiej pt. „Lokalne wizje przyrody i postawy wobec środowiska na współczesnej wsi tatrzańskiej”, obronionej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Interesującym punktem spotkania był panel, na którym laureaci przedstawili okoliczności powstania swoich prac, a także dyskutowali o potrzebie zapełniania „białych plam” w polskiej etnografii. Spotkanie zakończyła ożywiona dyskusja. Część z gości wyraziła swój podziw dla pasji, wiedzy i dojrzałości laureatów będących dopiero na początku kariery zawodowej.

Patronaty w konkursie „Korzenie i skrzydła” objęli:

  • Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
  • Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego
  • Ministerstwo Kultury i Dziedzictwo Narodowego
  • Polskie Towarzystwo Ludoznawcze
  • Polskie Seminarium Etnomuzykologiczne
  • Dwumiesięcznik Pismo Folkowe: Tradycja, muzyka świata i okolic
  • Polskie Towarzystwo Socjologiczne
  • Międzynarodowe Organizacja Sztuki Ludowej
  • Pismo Folkowe, tradycja, kultura świata i okolic

Podstrony

Powiązane aktualności

2023 © Copyright Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi
Created by Openform

 

Uprzejmie informujemy, że Wnioski na współorganizację wydarzeń kulturalnych
przyjmujemy wyłącznie na aktualnym Formularzu Wniosku, który jest dostępny pod linkiem:
https://nikidw.edu.pl/wspolpraca/.

Przed złożeniem Wniosku o dofinansowanie prosimy o dokładne zapoznanie się
z obowiązującym Regulaminem współorganizacji NIKiDW.