Wiślańskie Wianki

21 czerwca 2024 roku w Wiśle odbyło się wydarzenie pod nazwą „Wiślańskie Wianki”, którego organizatorem był Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Wydarzenie odbyło się pod Drzewem Opowieści w Parku Kopczyńskiego, scenografię przygotowała Pracownia Malowany Ptak, a całość prowadził Rafał Cieślar.

Imprezę rozpoczęliśmy o godzinie 18.00 smażeniem „wajeśnicy” z 800 jaj, tradycyjnie z boczkiem i szczypiorkiem. Wajeśnica smażona była na ogniu, na specjalnej wielkiej patelni.

Równocześnie rozpoczęły się: warsztaty, koncert Kapeli Wisła oraz gra terenowa dla dzieci „Odnajdź kwiat paproci” – dzieci przy pomocy karty gry musiały odnaleźć w przestrzeni Parku Kopczyńskiego „dobrą wróżkę”, która po wskazaniu zadań do wykonania wręczała kwiat paproci. Dziecko, które ukończyło grę otrzymywało także certyfikat posiadacza kwiatu paproci i bon na lody do jednej z wiślańskich cukierni.

Warsztaty prowadziły: Ewa Lazar (plecenie wianków) i Kamilla Księżnik (filcowanie wianków na tamborkach metodą na sucho)

O godzinie 19.30 wystąpił zespół Sójki, który przybliżył nam charakter słowiańskich pieśni. Godzinę później swoja opowieść o Nocy Kupały rozpoczęła Kamilla Księżnik; opowiedziała czym jest ta noc i jakie są jej charakterystyczne elementy. Po tej opowieści rozpoczął się korowód wiankowy i rozpalanie ognisk. Brały w nim udział trzy zespoły regionalne: Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Wisła, Estrada Regionalna Równica oraz Zespół Regionalny Istebna. Część artystów weszła do wody i tam odbyło się puszczanie wianków – rzeka była oświetlona, a zespoły śpiewały z obu brzegów Wisły.

Po przedstawieniu rozpoczęła się potańcówka z zespołami. Kapela składająca się z instrumentalistów i śpiewaków wszystkich 3 zespołów przygrywała do tańca.

Tańce trwały do godziny 23.00, kiedy to zakończyło się całe wydarzenie.

Współorganizatorzy: Miasto Wisła i Wiślańskie Centrum Kultury.

fot. Daniel Franek

Podstrony

Powiązane aktualności

2023 © Copyright Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi
Created by Openform