Wiktor Wittyg – Ex-librisy bibliotek polskich

Biblioteka Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi Oddział w Puławach posiada cenny księgozbiór, który liczy około 360 tysięcy jednostek bibliotecznych, w tym 207 tysięcy wydawnictw zwartych, około 139 tysięcy wydawnictw ciągłych i 12 tysięcy zbiorów specjalnych.

W zbiorach biblioteki znajdują się dwie cenne kolekcje: stare druki (828 woluminów z XVI–XVIII wieku) i polonica XIX-wieczne (około 8200 woluminów), które tworzą Narodowy Zasób Biblioteczny. W tym miejscu chcemy Państwu prezentować najciekawsze i najcenniejsze kolekcje, które biblioteka posiada w swych zbiorach. Zapraszamy również do odwiedzenia Biblioteki NIKIDW Oddział w Puławach, gdzie czytelnicy mają możliwość bezpośrednio zapoznać się z wybranymi tytułami.

***

Wiktor Wittyg
Ex-libris’y bibliotek polskich XVII i XVIII wieku, Warszawa 1903
Ex-libris’y bibliotek polskich XVI i XX wiek, Warszawa 1907

Łacińskie słowo ex-libris, oznacza z ksiąg, z księgozbiorów, przenośnie z biblioteki – jest to rysunek na papierze, przedstawiający herby i emblematy, albo po prostu skromny napis, szczególnie jeśli odnosi się do bibliotek klasztornych. Nakleja się go na wewnętrznej stronie oprawy. Wskazuje na właściciela danej książki lub mówi o jej pochodzeniu.

W wiekach średnich rękopisy były oprawiane w kosztowne skórzane oprawy i upiększane ozdobami z brązu lub srebra. W XV i XVI wieku na skórze wytłaczano inicjały, herby i inne napisy. Wraz z rozpowszechnieniem się drukarstwa, gdy książki stały się bardziej dostępne, nie przykładano już tak wielkiej wagi do zdobienia opraw. Zamiast wycisków zaczęto używać ex-librisów, na początku w Anglii, a potem także w innych krajach.

Podstrony

Powiązane aktualności

2023 © Copyright Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi
Created by Openform