Wiklina dla KGW

W sobotę, 5 października w Nawrze, na Ziemi Chełmińskiej, miało miejsce kolejne spotkanie z cyklu „Warsztaty dla KGW”. Twórczyni ludowa, pani Anna Przytarska, zaprezentowała w praktyce na czym polega wyplatanie koszy z wikliny, a Kapela Chełmińska zagrała kilka pieśni z regionu.

Plecionkarstwo jest praktykowane od czasów prehistorycznych i jest jednym z najstarszych rzemiosł wykonywanych przez człowieka. Tradycja wyplatania na ziemiach polskich liczy sobie tysiące lat. Od 10 lipca 2018 roku plecionkarstwo figuruje na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce.

Warsztaty poprowadziła doświadczona plecionkarka, Anna Przytarska, która jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych Oddział Bydgosko-Toruński, w dziedzinie twórców robiących plecionkę, czyli plecionkarzy. Sama należy do Koła Gospodyń Wiejskich w Wielkim Mędromierzu. Od lat prowadzi warsztaty dla dzieci i dorosłych. Wyplata zarówno kosze z wikliny jak i z korzeni drzew. Na warsztatach wykorzystuje wierzbę amerykańską, która jest naturalnym materiałem do wyplatania koszy.

Panie z KGW poznały podstawowe techniki plecionkarskie: sploty oraz sposoby budowania ścianek, obrębów i zakończeń. Nabyte umiejętności rozwinęły poprzez samodzielne wykonanie koszyka (miski) z wikliny.

Uczestniczki, w trakcie pracy, miały okazję zapoznać się z tradycyjnymi melodiami i tekstami za sprawą krótkich warsztatów śpiewaczych z Kapelą Chełmińską.

Tekst: Grażyna Olszaniec
Fot. Katarzyna Stalmierska

Podstrony

Powiązane aktualności

2023 © Copyright Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi
Created by Openform