Okładkę numeru zdobi piękna praca Janiny Walczak-Budzicz, a tekst poświęcony jej malarstwu na szkle znajduje się w środku. Jeszcze do końca grudnia można oglądać wystawę prac artystki w Muzeum Etnograficznym w Toruniu.
Z kolei z Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego pochodzą barwne prace wiejskich artystów, ilustrujące tekst „Radość chłopskiego tworzenia”.
Krótkie eseje dotyczące „Wzornika haftów przeworskich” w lekki i ciekawy sposób przybliżają tę tematykę, a towarzyszą im wyjątkowe, koloryzowane zdjęcia strojów ludowych z regionu.
Wiele miejsca poświęciliśmy w tym numerze Władysławowi Reymontowi w związku ze stuleciem przyznania pisarzowi literackiej Nagrody Nobla. Choć wydaje się, że wiemy o nim wszystko, niektóre wiadomości prosto z Lipiec Reymontowskich, od Fundacji im. Wł. St. Reymonta, mogą zaskoczyć i na pewno zaciekawić.
Nie mogliśmy zapomnieć też o filmach dotyczących wsi. Takie tytuły jak „Sami swoi” czy „Konopielka” zna prawie każdy, ale warto poznać inne i wiedzieć, jak różnorodnie, czasem ideologicznie przedstawiana była „Wieś w polskim filmie fabularnym”.
W części historycznej znajdziecie z kolei tekst dotyczący upamiętniania miejsc związanych ze śmiercią księdza Jerzego Popiełuszki. Wychowany na wsi, wyrósł na niezwykle ważną postać ruchu „Solidarność” i oporu przeciwko władzom PRL.
Ten numer uzupełnia dodatek „Tradycje Kulinarne”. Niedługo święta, czas kiedy spotykamy się wszyscy przy wspólnym stole, dlatego postanowiliśmy przedstawić przepisy – w większości świąteczne – nadesłane na konkurs „Polska Wieś Smakuje” zorganizowany przez NIKiDW w 2020 r.
Najnowszy numer można zamówić w naszym sklepie, gdzie dostępna jest także prenumerata kwartalnika.