Kontakt

Warsztaty pełne radości i nowych umiejętności

Zakończył się cykl letnich warsztatów dla dzieci „Wakacje z NIKiDW” w części koordynowanej przez Biuro Regionalne w Częstochowie. Przez dwa tygodnie młodzi mieszkańcy gmin Herby (powiat lubliniecki) i Rędziny (powiat częstochowski) zgłębiali tajniki tradycyjnych tańców polskich pod okiem Marii i Mikołaja Pospieszalskich oraz wykonywali zabawki z drewna wspólnie z twórcą ludowym Piotrem Mentelem.

Nie brakowało śmiechu, emocji, pasji twórczej i radości tańca, a końcowe efekty w obu grupach przyprawiały o zawrót głowy. Młodzi uczestnicy w mig opanowali kroki mazurka, chodzonego, oberka, polek, owczareczka, i innych tradycyjnych tańców oraz regionalnych zaśpiewek i pieśni ludowych. Z równym zaangażowaniem oddawali się majsterkowaniu konstruując pod opieką rękodzielnika przepiękne tradycyjne zabawki, jak za dawnych lat. Przy okazji poznali garść naukowych tajników, z wielkim zaskoczeniem zauważając, że karuzele poruszają się, choć nie mają baterii…

Zdecydowana większość młodych kursantów deklarowała chęć uczestniczenia w podobnych spotkaniach zdecydowanie częściej, co jest niewątpliwą zasługą profesjonalnych i życzliwych instruktorów. Okazuje się, że dzieci chętnie biorą udział w takiej formie spędzania wolnego czasu, poznając przy okazji piękno i bogactwo tradycyjnej kultury polskiej.

Dziś prezentujemy galerię zdjęć z dwóch finałowych dni warsztatów w Gminnych Ośrodkach Kultury w Herbach i Rędzinach. Przy okazji dziękujemy partnerskim instytucjom za gościnę i profesjonalne przyjęcie.

Już wkrótce ruszają „Wakacje z NIKiDW” w kolejnych regionach. Zapraszamy do śledzenia naszej strony internetowej i profilu społecznościowego na Facebooku, by dowiedzieć się, jakie atrakcje przygotowały dla najmłodszych Biura Regionalne w Łysomicach, Pułtusku i Bielsku-Białej.

 

Autor: Łukasz Giżyński

Zdjęcia: Łukasz Giżyński

Podstrony

Powiązane aktualności

Kontakt

tel. (+48) 22 380 98 00
email: sekretariat@nikidw.edu.pl
ul. Krakowskie Przedmieście 66
00-322 Warszawa

2023 © Copyright Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi
Created by Openform