Razem z twórcami ludowymi i tradycyjnymi muzykami odwiedziliśmy 10 miejscowości gminy Sicienko, która leży na granicy dwóch regionów etnograficznych – Krajny i Kujaw jednak już po stronie krajeńskiej. W programie bezpłatnych warsztatów znalazły się zajęcia z zakresu tradycyjnych zabaw z muzyką ludową oraz warsztaty rękodzielnicze z zakresu: wikliniarstwa, haftu krajeńskiego, zdobnictwa i plastyki obrzędowej Pałuk oraz zabawek z drewna. Zamysłem cyklu było przybliżenie dzieciom tradycyjnego rękodzieła oraz zabaw ludowych, które były niegdyś obecne na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.
Warsztaty muzyczne poprowadził Andrzej Skupniewicz – stypendysta NIKiDW, który odtwarza i bada tradycyjną Muzykę Ziemi Chełmińskiej. Towarzyszyły mu członkinie Kapeli Chełmińskiej – Lidia Skupniewicz oraz Zuzanna Karaszewska. Dzieci poznały przyśpiewki i zabawy-Kozioł, Brzuchaty, Czyżyk. Była to również okazja, aby najmłodsi zobaczyli i zagrali na instrumentach tradycyjnych takich jak kontrabas, cymbały, diabelskie skrzypce.
Warsztaty rękodzielnicze zostały poprowadzone przez uznanych twórców ludowych – Małgorzatę Bołkę, Annę Przytarską, Joannę Skierę, Zygmunta Kędzierskiego. Warsztaty przybliżające dzieciom haft krajeński oraz historię Krajny poprowadziły pracownice Muzeum Ziemi Złotowskiej w Złotowie na czele z Dyrektor Kamilą Krzanik-Dworanowską.
To pierwsza w takiej skali aktywność NIKiDW na Krajnie – w części położonej administracyjnie w województwie kujawsko-pomorskim.