Kontakt
07/07/2024
Stalowa Wola
Festiwal

V Lasowiacki Festiwal Pierogów, III Lasowiacki Festiwal Rzemiosła

W niedzielę, 7 lipca zapraszamy na Plac Piłsudskiego do Stalowej Woli, gdzie po raz piąty zagości Lasowiacki Festiwal Pierogów w towarzystwie III Lasowiackiego Festiwalu Rzemiosła.

Na festiwalową publiczność czekać będą stoiska oferujące szeroki wybór pierogów, a także innych regionalnych kulinariów. Dla licznie reprezentowanych podczas kiermaszu Kół Gospodyń Wiejskich, tradycyjnie już, przygotowano konkurs na najsmaczniejsze pierogi, w którym na zwycięzców czekają trofea w postaci „Złotych Mis” oraz nagrody pieniężne. Motywem przewodnim tegorocznego konkursu są grzyby.

Na tarasie MDK gotować będzie dla publiczności przysmaki inspirowane kuchnią lasowiacką Pascal Brodnicki. Na scenie głównej zaprezentują się m.in. Orkiestra Dęta MDK, Chór „Lasowiacy”, Mażoretki „Różanki”, Kapela Lasowiacka Mieczysława Parucha, Zespół Pieśni i Tańca „Lasowiacy” im. Ignacego Wachowiaka oraz Zespół Pieśni i Tańca „Mali Lasowiacy”. Gościnnie wystąpi również kapela „Lasowiackie Baby” z Kolbuszowej Górnej. O godz. 19.00 na tarasie MDK zagra zespół „Lesioki”.

W III Lasowiackim Festiwalu Rzemiosła wezmą udział przedstawiciele różnych zawodów: tych, które już odeszły lub właśnie odchodzą w niepamięć: kowalstwo, garncarstwo, plecionkarstwo, bibułkarstwo czy hafciarstwo, ale też i tych, zwłaszcza z branży spożywczej, które prężnie rozwijają się wykorzystując ogromne zainteresowanie produktami naturalnymi, wytwarzanymi metodami tradycyjnymi. Na kiermaszu wytworów rzemieślniczych i rękodzielniczych nabyć będzie można niepowtarzalne ozdoby i pamiątki od lokalnych twórców.

Lasowiacy to lud bardzo praktyczny i kreatywny. Wytwarzali drobne narzędzia, naprawiali te zakupione na jarmarkach. W kwestii produkcji żywności byli właściwie samowystarczalni. Będzie się można o tym przekonać podczas V Lasowiackiego Festiwalu Pierogów oraz III Lasowiackiego Festiwalu Rzemiosła przygotowywanych przez stalowowolski MDK we współpracy z Klastrem Lasowiackim.

Powiązane wydarzenia

Kontakt

tel. (+48) 22 380 98 00
email: sekretariat@nikidw.edu.pl
ul. Krakowskie Przedmieście 66
00-322 Warszawa

2023 © Copyright Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi
Created by Openform