Spotkanie z kulturą ludową w Szkołach Rolniczych

7 listopada 2024 r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. A. Świętochowskiego w Gołotczyźnie odbyło się wyjątkowe wydarzenie zorganizowane przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi pt. ‘Spotkanie z kulturą ludową w Szkołach Rolniczych”. Celem spotkania było przybliżenie młodzieży bogactwa polskiej kultury ludowej, a także promocja tradycji związanych z obrzędami, sztuką i rzemiosłem wiejskim.

Program spotkania obejmował szereg warsztatów i pokazów artystycznych, które pozwoliły uczniom zapoznać się z różnymi aspektami kultury ludowej Kurpi Puszczy Białej i Zielonej. Pod okiem instruktorów uczniowie mogli spróbować swoich sił w tworzeniu tradycyjnych wyrobów rzemieślniczych. Każdy z uczestników mógł wykonać własnoręcznie małe dzieło, które stanowiło pamiątkę z wydarzenia. Pani Halina Witkowska z Puszczy Białej poprowadziła warsztaty z oklejanki – pisanki wielkanocnej, charakterystycznej dla tego regionu – zdobionej rdzeniem sitowia i kolorową włóczką. Pod okiem Pani Beaty Pasińskiej uczniowie wykonywali świąteczne ozdoby ze słomy m.in. anioły, gwiazdy, śnieżynki. Pani Czesława Kaczyńska z Puszczy Zielonej pokazała uczniom jak wykonać firankę kurpiowską – ozdobę wyciętą z papieru za pomocą nożyc do strzyżenia owiec. Pani Wiesława Bogdańska poprowadziła warsztaty tworzenia barwnych papierowych kwiatów wykonywanych w wielu regionach Polski. Uczniowie mieli okazję wykonać maki z krepiny. Młodzież miała okazję nie tylko wykonać maki z krepiny, ale również pod czujnym okiem Pana Wiesława Kuskowskiego – plecionkarza – poznać umiejętności związane z powstawaniem wiklinowych przedmiotów. Podczas Spotkania odbyły się warsztaty z wyrobu zabawek drewnianych, które poprowadził Pan Mariusz Garwoliński.

Grupa artystyczna z Zespołu Folklorystycznego „Białe Kujawy” prowadzona przez Pana Mariusza Zielińskiego – choreografa zespołu oraz Panią Justynę Bożyńską – kierownika i opiekuna zespołu zaprezentowała tańce narodowe. Uczniowie mieli okazję nauczyć się kilku podstawowych kroków poloneza, krakowiaka oraz kujawiaka.

Podczas wydarzenia odbyła się również prelekcja na temat materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego Kurpi Puszczy Białej i Zielonej wygłoszona przez Panią Sylwię Słojkowską-Affelską – etnolożkę, badaczkę regionu Puszczy Białej, pracownika Muzeum Regionalnego w Pułtusku. Podczas prelekcji zostały omówione również współczesne elementy sztuki ludowej wyrastające z tradycji, które są pewną formą kompromisu między zachowaniem tradycji a wpływami nowoczesności. Prelegentka omówiła również elementy sztuki ludowej w oparciu o Krajowa listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, na której znajdują się najbardziej charakterystyczne wytwory kurpiowskiego rękodzieła ludowego.

Na zakończenie wydarzenia odbyło się wspólne spotkanie na hali gimnastycznej, gdzie młodzież miała okazję obejrzeć wystawę przygotowaną przez twórców z Puszczy Białej i Zielonej. Podsumowaniem warsztatów był quiz na temat zdobytej podczas warsztatów wiedzy, w którym udział wzięli wszyscy uczestnicy. Dla najbardziej zaangażowanych warsztatowców przygotowano nagrody rzeczowe, które wręczyła Pani Elżbieta Osińska-Kassa – Dyrektor NIKiDW.

Uczniowie mieli również okazję obejrzeć krótki koncert młodzieży z Zespołu Tańca Ludowego „Białe Kujawy”, która w przepięknych strojach, z różnych regionów Polski zaprezentowała wiązankę tańców kujawskich. Na scenie można było również obejrzeć Zespół Folklorystyczny „Kurpianka” z Kadzidła, który zaprezentował tradycyjny folklor kurpiowski, pieśni i tańce. Swoje umiejętności w przepięknych strojach krakowskich pokazali również młodzi tancerze z Zespołu Ludowego „Bratniacy” z ZSCKR w Gołotczyźnie, w choreografii Pana Andrzeja Żukowskiego.

Dyrektor szkoły Pana Marek Rutkowski podziękował wszystkim gościom i organizatorom, podkreślając, że wydarzenie to wpisuje się w edukacyjny charakter szkoły rolniczej, łączącej wiedzę o współczesnym rolnictwie z tradycją i historią polskiej wsi.

„Spotkanie z kulturą ludową w Szkołach Rolniczych” dostarczyło uczniom wielu wrażeń oraz poszerzyło ich wiedzę o polskiej tradycji. Wielu uczestników przyznało, że była to dla nich pierwsza okazja, by tak bezpośrednio zetknąć się z kulturą ludową. Dzięki aktywnemu udziałowi i warsztatom praktycznym uczniowie mogli lepiej zrozumieć znaczenie polskiego dziedzictwa kulturowego i jego wpływ na współczesną kulturę.

Fot. Katarzyna Stalmierska

Podstrony

Powiązane aktualności

2023 © Copyright Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi
Created by Openform