To wyjątkowe wydarzenie, którego celem było odkrywanie i pielęgnowanie tradycji wokalnych tego regionu. W kameralnej atmosferze w remizie OSP w Białymbłocie – Starej Wsi, uczestnicy zagłębiali charakterystyczny repertuar pieśni Puszczy Białej. Śpiew był niegdyś integralną częścią życia mieszkańców tego obszaru, opowiada o ich codzienności, przyrodzie, rytuałach i wartościach.
Spotkanie rozpoczęło się od krótkiego wprowadzenia na temat kultury muzycznej Kurpiów. Prowadzące oraz inicjatorki spotkania – Agata Deptuła i Marysia Kmoch, opowiedziały o znaczeniu pieśni w życiu codziennym dawnych mieszkańców regionów oraz o pracy nad dokumentowaniem i odtwarzaniem tych tradycji. Najważniejszą częścią spotkania było wspólne śpiewanie. Uczestnicy poznali zarówno teksty, jak i unikalne melodie. Atmosfera szybko się rozluźniła, a śpiewy niosły się w przestrzeni zapełnionej po brzegi sali, tworząc poczucie wspólnoty. Nawet osoby, które po raz pierwszy spróbowały swoich sił w tego typu śpiewie, chętnie dołączały do grupy, chłonąc klimat wydarzenia. Spotkanie urozmaicone było historiami o dawnych śpiewakach z Puszczy Białej i Zielonej- ludziach, którzy przekazywali sobie pieśni i dzięki którym tradycja przetrwała do dziś. Uczestnicy mieli okazję usłyszeć opowieści o postaciach, ich stylach śpiewu, a także o tym jak śpiew pełnił rolę w opowieści i komunikacji w lokalnej społeczności. Nie zabrakło również porównań do tradycji Puszczy Zielonej. Można było usłyszeć te same pieśni jednak w dwóch odsłonach – jedną z Puszczy Białej a drugą z Puszczy Zielonej. Kilka słów o charakterze muzyki oraz instrumentach z terenów Kurpi powiedział Pan Paweł Dąbkowski założyciel Kurpiowskiej Akademii Smyczkowej. O charakterystyce muzyki instrumentalnej i pieśni Kurpi Białych oraz swoich prywatnych doświadczeniach związanych z muzyką kurpiowską opowiedział Pan Remigiusz Mazur- Hanaj- muzyk, etnomuzykolog, animator kultury. Można było również wysłuchać pieśń „Dobro ja mamę miała” w wykonaniu Pani Agaty Harz – prywatnie żony Pana Remigiusza.
Wydarzenie zakończyło się podziękowaniami dla prowadzących i uczestników, a także deklaracjami wielu osób, że chętnie wezmą udział w kolejnych tego typu wydarzeniach. Wspólne śpiewanie, bogactwo tradycyjnych melodii i życzliwa atmosfera sprawiły, że uczestnicy pełni pozytywnych wrażeń przenieśli się do kolejnej części jaką była wspólna potańcówka, którą otworzyli tancerze ze Stowarzyszenia „U nas na Kurpiach Białych”. Zaprezentowali tradycyjne kroki, m.in. polki, oberka czy walczyka. Do tańca przygrywali znakomici muzycy: Kurpiowska Akademia Smyczkowa, Bracia Henryk i Eugeniusz Borek, Jerzy Święch z Witoldem Maciągiem oraz Ryszard Długołęcki z Kapelą „Puszcza Biała”.
Spotkanie śpiewacze wokół śpiewu tradycyjnego Puszczy Białej to nie tylko nauka pieśni, ale przede wszystkim głębokie doświadczenie wspólnoty o kontakt z dziedzictwem przodków. Poprzez śpiew uczestnicy odkrywali dawną tradycję w żywy sposób, który przekracza pokolenia i pozwala na autentyczne zanurzenie się w kulturę regionu. Tego rodzaju wydarzenie ma też istotne znaczenie dla zachowania i popularyzacji unikalnej muzycznej tożsamości Puszczy Białej. To dowód na to, że tradycja żyje, gdy jest przekazywana dalej i tworzona na nowo przez kolejne pokolenia.
Tekst: Natalia Dziewulska
Zdjęcia i film: Dominik Gregajtys