Spotkania ze sztuką wielkanocną Kurpi

W malowniczym sercu Pułtuska, na tle najdłuższego rynku w Europie, już po raz XXVI odbyło się wyjątkowe wydarzenie kultywujące tradycje i dziedzictwo wielkanocne- „Spotkania ze sztuką wielkanocną Kurpi”. Organizatorami wydarzenia byli Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi wraz z Samorządem Gminy Pułtusk, Muzeum Regionalnym w Pułtusku oraz Stowarzyszeniem „Puszcza Biała- Moja Mała Ojczyzna” jako współorganizatorami.

W przestrzeniach Kurpi, gdzie historia i tradycja przenikają się lokalną tożsamością, mieszkańcy, goście oraz turyści mieli okazję zanurzyć się w bogaty świat obrzędów i rękodzieła wielkanocnego. Rozpoczęcie sobotniego wydarzenia obwieściła ligawka, czyli tradycyjny ludowy instrument. Przybyłych gości powitała Burmistrz Miasta Pułtusk Pani Beata Jóźwiak, koordynator biura regionalnego Pan Janusz Pawlak oraz Pan Witold Kuczyński- miłośnik i badacz kurpiowszczyzny.

Na pułtuski rynek zawitali również najwybitniejsi ludowi artyści z Puszczy Białej i Zielonej: Zespół Kurpiowski „Pod Borem” z Zawad, Jerzy Święch z Rząśnika, Andrzej Rydel z Czarni, Andrzej Maciąg. Specjalne miejsce na scenie zajęła uznana śpiewaczka ludowa z Kadzidła Pani Apolonia Nowak. Artyści wykonali utwory ludowe oraz wielkopostne w aranżacji i gwarze kurpiowskiej. Na scenie nie zabrakło również lokalnych artystów. Wystąpili: Chór „Gaudium Cantus”, Julia Bielińska, Magdalena Izbicka oraz Piotr Waleśkiewicz.

Program wydarzenia obfitował w atrakcje dla dzieci i dorosłych, a jedną z głównych były warsztaty ludowe, podczas których można było poznać i samodzielnie wykonać m.in. oklejanki- czyli tradycyjne ozdabianie jajka z wykorzystaniem kolorowych materiałów i naturalnych elementów takich jak sitowie. Warsztaty poprowadziły: Pani Halina Witkowska oraz Pani Beata Pasińska z Puszczy Białej. Na uczestników czekały także warsztaty z tworzenia tradycyjnych palm wielkanocnych z Puszczy Białej pod czujnym okiem Pań: Jadwigi Chaberskiej oraz Wiesławy Deptuły oraz z Puszczy Zielonej: Pani Czesławy Lewandowskiej i Elżbiety Cieloszczyk. Uczestnicy warsztatów z Panią Wiesławą Bogdańską z Puszczy Zielonej, mogli również wykonać wymagające niezwykłej precyzji pisanki metodą wydrapywania. Inną formą ozdabiania jajek jest zdobienie techniką batikową, czyli woskiem. Taką technikę zaprezentowała pani Ewa Zdunek z Puszczy Zielonej.

Na głównej części rynku w Pułtusku do swoich stoisk i skosztowania tradycyjnych przysmaków zaprosiły gości koła gospodyń wiejskich z terenu Puszczy Białej i Zielonej: KGW „Narew” z Kacic, KGW z Gromina, KGW „Głażewianki” z Głażewa-Święszek, KGW „Aktywne Babeczki” z Natalina, KGW „Kadzidlonki” z Kadzidła, KGW „Gajowianki” z Gaju oraz Kółko Rolnicze „Zręczne Ręce” z Łęg Przedmiejskich.

Na miejscu odbywały się także wystawy, prezentujące dorobek lokalnych artystów ludowych i twórców rękodzieła. Dla zwiedzających była to nie tylko okazja do podziwiania piękna tradycyjnych form, ale także możliwość zakupu oryginalnych dzieł sztuki ludowej bezpośrednio od regionalnych twórców.

Szczególnym punktem wydarzenia był konkurs na „Rejbak kurpiowski”, w którym wzięły udział przybyłe na wydarzenia koła gospodyń wiejskich. Zmagania uczestników oceniali: Pan Michał Kisiel- Dyrektor Domu Polonii w Pułtusku, Pani Sylwia Słojkowska- Affelska- etnograf Muzeum Regionalnego w Pułtusku oraz Pan Janusz Pawlak- koordynator biura regionalnego NIKiDW. Nagrodę Dyrektora Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi przypadła Kołu Gospodyń Wiejskich z Gromina. Nagroda Burmistrza Miasta Pułtusk trafiła w ręce Pań z Koła Gospodyń Wiejskich „Zręczne Babeczki” z Natalina.

„Spotkania z kulturą wielkanocną Kurpi” po raz kolejny pokazały, jak ważne jest pielęgnowanie lokalnych zwyczajów i przekazywanie ich kolejnym pokoleniom. Wydarzenie spotkało się z dużym zainteresowaniem i ciepłym przyjęciem zarówno wśród mieszkańców, jak i przybyłych gości.

Tekst: Natalia Dziewulska

Fot.: Monika Brzozowska

 

Podstrony

Powiązane aktualności

2023 © Copyright Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi
Created by Openform