Spotkania z kulturą ludową dla uczniów szkół rolniczych w ZSCKR im. W. Reymonta w Dobryszycach

Tegoroczny cykl „Spotkań z kulturą ludową dla uczniów szkół rolniczych” - jednego z flagowych projektów edukacyjnych Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi - rozpoczął się 26 marca br. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. W. Reymonta w Dobryszycach.

Uczniowie klas pierwszych, do których projekt ten jest kierowany, mieli okazję zapoznać się z różnymi aspektami dziedzictwa kulturowego swojego regionu.

Warsztaty etnograficzne poprowadziła kustosz Działu Etnograficznego Muzeum Regionalnego w Radomsku Pani Barbara Sitek. Podczas spotkania z nią młodzież aktywnie odkrywała historię oraz starała się odnaleźć i zrozumieć różnice, jakie występowały u zbiegu lokalnych kultur.

Zajęcia z pisankarstwa odbyły się pod czujnym okiem Pani Malwiny Mikickiej – wszechstronnej twórczyni ludowej spod Gidel. Każdy z uczniów własnoręcznie wykonał pisankę ludową metodą batikową.

Pani Katarzyna Jurkowska ze Stowarzyszenia „Wiejska Pracownia Rękodzielnicza – Sielskie Sioło” z Kłomnic zaprezentowała sztukę tkactwa. Podczas prowadzonych przez nią warsztatów na miniaturowych krosnach oraz ramkach tkackich powstały różnorodne, ciekawe materiały.

Do zajęć z tańca i śpiewu ludowego uczniów porwali członkowie Stowarzyszenia „Rozśpiewane Kraszewianki”. Barwne stroje ludowe, piękne pieśni i żywiołowe ruchy wprowadziły wszystkich we wspaniały, wiosenny nastrój.

W warsztatach wzięło udział 60 uczniów, którzy wykazali się ogromnym zainteresowaniem prezentowanych dziedzin. Dzięki ich dobrej pamięci i zaangażowaniu w prowadzone warsztaty mogli zdobyć atrakcyjne nagrody w tradycyjnym już podsumowaniu warsztatów, czyli quizie wiedzy.

Fot.: ZSCKR im. W. Reymonta w Dobryszycach

Podstrony

Powiązane aktualności

2023 © Copyright Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi
Created by Openform