W dniach 8-12 lipca przenosimy się z tym samym programem do Gminnego Ośrodka Kultury w Rędzinach (powiat częstochowski).
Program taneczny obejmuje przyswojenie podstawowych kroków, gdyż dla większości jest to pierwszy kontakt z tańcem ludowym, m.in. polki oberka, owczareczka, kozy, michałka, krakowiaka, trojaka, a także poznanie i wspólne śpiewanie pieśni i zaśpiewek z okolic Częstochowy i nie tylko.
Zajęcia z zabawkarzem z kolei są okazją do majsterkowania i malowania własnoręcznie wykonanych przez maluchów tradycyjnych zabawek drewnianych: ptaszków, karuzeli z konikami i zwierzątek na kółkach. Dla wielu okazało się nie lada zagadką, jakim sposobem poszczególne elementy poruszają się, skoro w środku nie ma baterii.
Maria Pospieszalska jest instruktorem polskich tańców tradycyjnych. Na co dzień pracuje z Zespołem Pieśni i Tańca „Częstochowa” jako jego kierownik organizacyjny, z którym zrealizowała liczne przedstawienia. Współprowadzi Pracownię „Spółdzielnia Artystyczna”, gdzie specjalizuje się w zajęciach z najmłodszymi. Jej domeną jest również biały śpiew. Mikołaj Pospieszalski, multiinstrumentalista, członek licznych zespołów muzyki tradycyjnej i jazzu, często na styku tych dwóch nurtów muzycznych. W polsko-ukraińskim zespole Dagadana gra na kontrabasie.
Piotr Mentel pochodzi ze Stryszawy, ze znanej rodziny zajmującej się od pokoleń zabawkarstwem ludowym i rzeźbą w drewnie. Jego figurki imitują naturę i charakteryzują się wyrazistą barwą. Bierze udział w kiermaszach sztuki ludowej w całej Polsce, najczęściej w rejonie Beskidu Żywieckiego, gdzie pełni również funkcję prezesa Oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Laureat wielu nagród, uczestnik kilku wystaw.
Autor: Łukasz Giżyński
Zdjęcia: Justyna Gola, GOK w Herbach
Autor: Łukasz Giżyński
Zdjęcia: Justyna Gola, GOK w Herbach