Rozstrzygnięcie Konkursu „Wielkanocna Rewia Palm i Koszyczków”!

9 kwietnia 2021 roku upłynął termin nadsyłania zgłoszeń do konkursu „Wielkanocna Rewia Palm i Koszyczków”. Dotarło do Nas mnóstwo zdjęć dokumentujących wykonane przez Państwa palmy i święconki. Wszystkie okraszone wyczerpującymi opisami dotyczącymi techniki ich wykonania oraz symboliki użytych produktów. Cieszy nas, że piękna polska tradycja tworzenia ozdób wielkanocnych jest wciąż żywa i jak widać cieszy się dużą popularnością zarówno wśród młodych, jak i nieco starszych mieszkańców wszystkich regionów naszego kraju.
Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i wysiłek włożony w przygotowanie tych niezwykłych symboli wielkanocnych.

Trudno wyobrazić sobie świętowanie Wielkanocy bez palmy czy koszyczka ze święconką. Dawniej do kościoła w Palmową Niedzielę zanoszono tylko wierzbowe gałązki przyozdobione kwiatami, dziś wielorakość barw i materiałów użytych do wykonania palm właściwie nie ma granic. Podobnie z koszyczkami. Kiedyś wkładano do nich wyłącznie mięso, jaja, chleb. Obecnie każdy koszyczek jest inny. Znajdują się w nich rozmaite produkty, czasami nieco zaskakujące, ale na pewno ważne dla danej rodziny, świadczące o jej tożsamości i tradycjach.

Poprzez konkurs „Wielkanocna Rewia Palm i Koszyczków” chcieliśmy podkreślić tę różnorodność i pokazać, że pewne elementy naszej kultury ulegają modyfikacjom. Nasz cel został w pełni osiągnięty. Dotarło do nas ponad 300 fotografii palm wielkanocnych i koszyczków ze święconką niemal z każdego zakątka naszego kraju. Każdy inny, oryginalny, ciekawy. Zdjęcia przysyłały zarówno dzieci i młodzież, jak i osoby dorosłe, mężczyźni i kobiety, osoby prywatne i organizacje. Zainteresowanie naszym Konkursem świadczy o tym, że piękna polska tradycja wykonywania ozdób wielkanocnych oraz znajomość ich symboliki jest wciąż żywa.

Jak nietrudno się domyślić Jury nie miało łatwego zadania, ale po burzliwych obradach udało się wreszcie wyłonić zwycięzców. Oto oni:

I miejsce – pani Natalia Zabawa

Kategoria: Koszyczki

I miejsce – pani Natalia Zabawa

Wyróżnienia rzeczowe:
• pani Elżbieta Maciejewska
• pani Maria Kapuśniak (Koło Gospodyń Wiejskich Aleksandrów Drugi)

Wyróżnienie książkowe:
• pani Zofia Karpiel-Herrera

Kategoria: Palmy

I miejsce – pani Jadwiga Michałowska

Wyróżnienia rzeczowe:
• Koło Gospodyń Wiejskich Ojrzenianki
• Koło Gospodyń Wiejskich w Buszkowicach

Wyróżnienia książkowe:
• Koło Gospodyń Wiejskich Leśnianki
• Koło Gospodyń Wiejskich „Podlasianki z Jedlanki”

Dziękujemy wszystkim uczestnikom, gratulujemy zwycięzcom i zachęcamy do udziału
w naszych kolejnych konkursach!

Foto. archiwum NIKiDW (prace nadesłane na konkurs)