Relacja z warsztatów wspomagających KGW w działaniach twórczych

Za nami kolejne inspirujące warsztaty, które zgromadziły członków kół gospodyń wiejskich oraz miłośników tradycyjnego rękodzieła. Spotkanie było doskonałą okazją do zdobycia nowych umiejętności, wymiany doświadczeń i wspólnej pracy oraz kultywowaniem lokalnych tradycji.

W sobotę 15 lutego 2025 r. Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi wraz z Gminnym Centrum Kultury i Czytelnictwa w Zabrodziu zaprosił na spotkanie warsztatowe wspomagające koła gospodyń wiejskich w działaniach twórczych z Gminy: Brańszczyk, Długosiodło, Rząśnik, Somianka i Zabrodzie oraz miejsko- wiejskiej gminy Wyszków. 

Na początek spotkania odbyła się prelekcja przygotowana przez Panią etnograf Sylwię Słojkowską- Affelską. Prelekcja poświęcona była sposobom wykorzystania dziedzictwa kulturowego materialnego i niematerialnego. Pani etnograf omówiła znaczenie tradycyjnego rzemiosła, takiego jak wycinanka, haft czy plecionkarstwo, a także obrzędów, pieśni i kulinariów w budowaniu lokalnej tożsamości i promocji regionu. Podkreśliła jak KGW mogą łączyć tradycję z nowoczesnością, organizując warsztaty, wydarzenia i działania edukacyjne. Spotkanie było inspiracją do dalszego rozwijania i popularyzowania kurpiowskiego dziedzictwa w życiu codziennym i działalności społecznej. 

Na scenie można było zobaczyć również występ Zespołu „Sława” z KGW z Zabrodzia, który był pełen energii, barw i tradycyjnego ducha. Zabrzmiały ludowe pieśni, przy akompaniamencie akordeonu. Barwne stroje oraz autentyczne wykonanie regionalnych utworów zachwyciły publiczność, tworząc niezapomnianą atmosferę i przywołując ducha dawnych tradycji. 

Podczas warsztatów Pani Beata Pasińska z Broku pokazała uczestnikom jak tworzyć kwiaty z bibuły oraz krepiny, które od lat są elementem dekoracyjnym w kurpiowskiej kulturze ludowej. Uczestnicy nauczyli się formowania różnorodnych kwiatów, które znalazły zastosowanie w dalszych częściach warsztatów. 

Pod czujnym okiem Pani Moniki Poteraj z Przyłubia powstały tradycyjne palmy wielkanocne. Dzięki użyciu naturalnych materiałów, takich jak bazie, bukszpan, borówka czy kłosy zbóż i traw, powstały piękne tradycyjne palmy, które z pewnością ozdobią wielkanocne święta. 

Uczestnicy mogli spróbować swoich sił również w wycinance ludowej pod okiem Pani Czesławy Kaczyńskiej z Dylewa. Powstały niezwykłe własnoręczne kompozycje z papieru inspirowane tradycyjnymi regionalnymi motywami Kurpi Białych i Zielonych. 

Pani Halina Witkowska z Leman poprowadziła warsztaty z oklejanki – charakterystycznego dla regionu Puszczy Białej typu jajka wielkanocnego zdobionego rdzeniem sitowia oraz kolorowymi nitkami. 

Niezwykle ciekawe okazały się również zajęcia z plecionkarstwa, które poprowadził Pan Wiesław Kuskowski z Ostrołęki. Uczestnicy poznali podstawowe techniki wyplatania koszyków oraz ozdób z wikliny i innych naturalnych surowców. Ręczne rzemiosło, choć wymagające precyzji, sprawiło wszystkim wiele satysfakcji. 

Nie zabrakło także warsztatów kulinarnych. Pan Stanisław Ropiak z Myszyńca Starego wprowadził wszystkich w tajniki pieczenia ciasta obrzędowego, które od wieków towarzyszyło ważnym uroczystościom i świętom. Byśki oraz nowe latko stały się jedną z największych atrakcji spotkania. 

Podczas warsztatów dźwięki harmonii wypełniły przestrzeń, tworząc niepowtarzalny klimat spotkania. Muzyka grana przez Pana Jerzego Święcha nawiązywała do tradycyjnych melodii ludowych, charakterystycznych dla regionu Puszczy Białej i Zielonej, w tym skocznych oberków, polek i mazurków. Żywe, rytmiczne brzmienie zachęcały do wspólnego śpiewu i tańca, podkreślając radosną, integracyjną atmosferę spotkania. 

Całe wydarzenie przebiegło w miłej i twórczej atmosferze, pełnej zaangażowania oraz radości ze wspólnego działania. Uczestnicy nie tylko zdobyli nowe umiejętności, ale także mieli okazję do integracji i odkrywania na nowo piękna tradycyjnego rękodzieła. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza i inspiracje zaowocują kolejnymi wspaniałymi pracami. Dziękujemy wszystkim za udział! 

Film i zdjęcia: Monika Brzozowska

Podstrony

Powiązane aktualności

2023 © Copyright Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi
Created by Openform