Relacja z konferencji „Siła Kobiecych Opowieści: Inspiracje i Działania”

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy tłumnie przybyli na konferencję "SIŁA KOBIECYCH OPOWIEŚCI" w Centralnej Bibliotece Rolniczej w Puławach. Mamy nadzieję, że wydarzenie to będzie inspiracją dla wielu Pań do podjęcia różnorakich działań.

W dniu 14 maja odbyła się Konferencja „Siła Kobiecych Opowieści: Inspiracje i Działania” organizowana przez Centralną Bibliotekę Rolniczą im. Michała Oczapowskiego Oddział Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi oraz Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy.
Konferencja zgromadziła ponad 250 uczestniczek i uczestników reprezentujących środowiska lokalne, w tym silną grupę przedstawicielek KGW. Konferencję swoją obecnością zaszczycili przedstawiciele jednostek kultury, gminnych bibliotek jak również Pan Henryk Smolarz, Poseł na Sejm i Dyrektor Generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi reprezentowała Pani Sylwia Staniuk, Zastępca Dyrektora Departamentu Oświaty i Polityki Społecznej. Stronę organizatorów reprezentowały Panie Dyrektor Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi Elżbieta Osińska-Kassa i Nina Sapa oraz IUNG PIB w Puławach Pan Dyrektor prof. Mariusz Matyka.

Po powitaniu gości i uroczystym rozpoczęciu konferencji odbyły się trzy panele:

🔰Panel 1. Aktywność kobiet przejawia się w pasjach moderowany przez Pana Adama Kościańczuka
🟩„Kobiece pasje inspirowane roślinami – od zielnika Izabeli Czartoryskiej po social media” – dr Paulina Studzińska-Jaksim, Dyrektor Biblioteki Głównej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie,
🟩„Sytuacja Kół Gospodyń Wiejskich w Polsce” – Michał Kowalik, doktorant w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych i Sztuki UMCS,
🟩„Biblioteka jako miejsce dla pasji” – Elżbieta Osińska-Kassa, Dyrektor Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.

🔰Panel 2. Kobiety różnych stanów moderowany przez Pana Adama Kościańczuka
🟧„Tradycyjna rola kobiet w kulturze chłopskiej” – Małgorzata Jaszczołt – Etnograf,
🟧„Chłopki – opowieść o naszych babkach” – Joanna Kuciel-Frydryszak, pisarka, autorka książki,
🟧„Rola społeczno–kulturalnej działalności Izabeli Czartoryskiej (wokół mecenatu, oświaty i filantropii)” Grażyna Bartnik-Szymańska, Muzeum Czartoryskich.

🔰Panel 3. Kolejne pokolenia kobiet moderowany przez Ingę Kołomyjską
🟦„Rola liderki” – Magdalena Misiaszek, Kobiety w Centrum,
🟦„Rynek pracy dla kobiet” Anna Adamczyk Buzała, Powiatowy Urząd Pracy,
🟦„Systemowe wsparcie dla KGW” – Aneta Lis, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa,
🟦„Kobiety w nauce” – dr hab. Aleksandra Ukalska-Jaruga, Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy.

Konferencja była okazją do poruszenia tematu aktywności kobiet w życiu społecznym, spełnianiu pasji, współdziałaniu. W kuluarach pojawiło się wiele głosów, które zachęcały do zorganizowania kolejnej edycji konferencji będącej inspiracją do działania kobiet z mniejszych miejscowości. Wydarzenie przerosło oczekiwania organizatorów pod względem zarówno frekwencji, jak i wielkiego zaangażowania uczestniczek. Dobór tematów poruszał różne zagadnienia, odpowiadając na potrzeby różnych grup wiekowych. Potrzebę zorganizowania takiej konferencji doskonale oddały słowa Dariusza Suszyńskiego, Kierownika CBR w Puławach: „było to wydarzenie dla każdej kobiety, która chce żyć bez obaw i się rozwijać. Choćby była z najmniejszego środowiska, musi mieć na to szansę”.

W imieniu organizatorów dziękujemy wszystkim, dzięki którym konferencja okazała się tak wielkim sukcesem.

Częściowa relacja dostępna na kanale CBR: https://youtu.be/centralna_biblioteka_rolnicza, a całość konferencji pod linkiem: https://www.youtube.com/live/iung

fot. J.Szczygieł, R.Piotrowski

Podstrony

Powiązane aktualności

2023 © Copyright Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi
Created by Openform