Kontakt

Powitanie wakacji w plenerze w Skowronowie

W pięknym plenerze skowronowskiej wsi Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi zorganizował 29 czerwca 2024 roku Potańcówkę „Powitanie wakacji”, która zgromadziła blisko 200 uczestników. Zabawa trwała nieprzerwanie do północy przy muzyce w wykonaniu Kapeli Dejcie Pozór, która zaprezentowała tradycyjne utwory i przyśpiewki z Górnego Śląska oraz Kapeli Ludowej z Opoczna z zawsze pełnym energii Romanem

Przed zabawą taneczną odbyło się jeszcze specjalne wydarzenie. Lokalni śpiewacy, zebrani w zespół i przygotowani przez Lidię Pospieszalską, powrócili do lokalnej tradycji i przepięknie odśpiewali Nabożeństwo Czerwcowe z poszanowaniem zwyczajów i tradycyjnych kanonów kulturowych w formie widowiska obrzędowego. Licznie zebrani mieszkańcy wsi nie kryli wzruszenia i wszyscy wyrazili pragnienie, aby ten zwyczaj zagościł na stałe przy skowronowskiej kapliczce.

Organizator bardzo dziękuje za wyjątkowe zaangażowanie podczas wydarzenia Mieszkańcom Skowronowa, którzy z własnej inicjatywy i swoimi siłami zbudowali nawet… specjalny pomost dla zespołów muzycznych. Kluczową rolę gospodarza miejsca sprawowali Koło Gospodyń Wiejskich „Skowronki” z przewodniczącą Agnieszką Kowalczyk i sołtys Radosław Tomzik.

Wydarzenie przygotowało Biuro Regionalne NIKiDW w Częstochowie. Partnerami byli Gmina Janów oraz Samorządowy Ośrodek Kultury i Sportu w Janowie.

Autor: Łukasz Giżyński
Zdjęcia: Joanna Walasek

Podstrony

Powiązane aktualności

Kontakt

tel. (+48) 22 380 98 00
email: sekretariat@nikidw.edu.pl
ul. Krakowskie Przedmieście 66
00-322 Warszawa

2023 © Copyright Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi
Created by Openform