EtnoBaltica jest wydarzeniem pełnym różnych form sztuki, skupiającym miłośników polskiej kultury. Jak co roku odbywa się w Swołowie – stolicy Krainy w Kratę, która zamienia się w wielobarwny tygiel tradycji, dzięki żywym rytmom muzyki ludowej i etnicznej z rożnych stron Polski. Wydarzenie jest okazją do zapoznania się z różnymi sposobami patrzenia na folklor, a nadrzędnym celem organizatorów jest ocalenie od zapomnienia tradycji ludowych.
Samo miejsce Festiwalu również nie jest przypadkowe – odrestaurowana Zagroda Inicjatyw Twórczych (w Swołowie jest trzynaście odnowionych zagród, które razem tworzą Muzeum Kultury Ludowej Pomorza). W samej Zagrodzie zorganizowano wszechstronne zajęcia i warsztaty dla dzieci. Instytut zapewnił warsztaty garncarskie. Ich uczestnicy, pod czujnym okiem mistrza, uczyli się niełatwej sztuki formowania gliny. W efekcie powstawały misy, dzbanki, wazony, a nawet bardziej skomplikowane naczynia z pokrywką. Po ukończeniu dzieła, każdy „kursant” mógł zabrać swój wyrób do domu. W tych warsztatach brały udział nie tylko dzieci i ich rodzice, ale również dorosła młodzież i… seniorzy.
Pole należące do Zagrody zamieniono w teren Festiwalu. Oprócz sceny i namiotów twórców, na centralnym miejscu umieszczono drewniany podest, który służył do warsztatów tanecznych oraz ruchowej ekspresji podczas popołudniowych i wieczornych koncertów. A atmosfera tych ostatnich była wspaniała i gorąca jak lipcowe noce. Tym bardziej, że pogoda w tym roku dopisała wyśmienicie.
Ducha i atmosferę Festiwalu pokazuje nasza fotorelacja.
fot. Rafał Karpiński