Kontakt

Pieśni Górali Czadeckich

To już ostatni odcinek z tej serii filmów z cyklu „Stypendyści NIKiDW”. Zapraszamy Państwa na muzyczną podróż na Górny Śląsk, gdzie tradycje pieśni Górali Czadeckich kultywuje pani Olga Burdyna. Śpiewaczka tradycyjnych pieśni i opowieści nauczyła się głównie od swojej matki, Teresy Drozdek, która po II wojnie światowej przyjechała na Dolny Śląsk z Dunawca na Bukowinie

To  już ostatni odcinek z tej serii filmów z cyklu „Stypendyści NIKiDW”. Zapraszamy Państwa na muzyczną podróż na Górny Śląsk, gdzie tradycje pieśni Górali Czadeckich kultywuje pani Olga Burdyna.

Śpiewaczka tradycyjnych pieśni i opowieści nauczyła się głównie od swojej matki, Teresy Drozdek, która po II wojnie światowej przyjechała na Dolny Śląsk z Dunawca na Bukowinie Rumuńskiej. Artystka śpiewa od dziecka, płynnie posługuje się rodzimą gwarą. Pani Olga regularnie bierze udział w spotkaniach Górali Czadeckich, w wyniku których powstał zespół ludowy „Dunawiec”.

Olga Burdyna śpiewa głównie stare i mało popularne pieśni, których tradycję wykonywania przejęła również od swoich ciotek – Zofii Tarasiewicz i Jadwigi Sawickiej. Była kilkukrotną laureatką Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, wraz z mamą nagrała stary repertuar weselny na płytę „Od wschodu słońca. Tradycje muzyczne na Dolnym Śląsku”.

W ramach Stypendium dla Twórców Ludowych Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi pani Olga zgłębiała wiedzę o repertuarze charakterystycznym dla Górali Czadeckich, w tym poprzez wspólny śpiew ze swoją mamą, jej najważniejszą mentorką.

Zapraszamy do oglądania!

Podstrony

Powiązane aktualności

Kontakt

tel. (+48) 22 380 98 00
email: sekretariat@nikidw.edu.pl
ul. Krakowskie Przedmieście 66
00-322 Warszawa

2023 © Copyright Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi
Created by Openform