O grupach mniejszościowych przeczytacie w najnowszym numerze kwartalnika Kultura Wsi!

Trzeci w tym roku numer kwartalnika „Kultura Wsi” wydawanego przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi poświęcony jest tematyce mniejszości. Ich tradycje, dorobek, czasem odmienny język, czy wyznanie, od wieków wzbogacały polską kulturę.

W 26. numerze:

Mistrz Mowy Polskiej – Mateusz Adamczyk w wywiadzie mówi o pięknie, różnorodności i znaczeniu języka.

Polecamy również rozmowę o tradycji Tatarów Polskich i miejscu, które stało się sercem tej wspólnoty – Kruszynianach.

W numerze znajdą Państwo także artykuł o najmniejszej i prawdopodobnie najmniej znanej grupie etnicznej w Polsce – Karaimach.

Artykuł „Baczowie, bajczychy i bosorki. Dawny świat Łemków” przybliży kulturę oraz magiczne wierzenia tej grupy.

Społeczności romskie i polska, czyli których krajobrazów już nie zobaczymy” to tekst Agnieszki Caban, zilustrowany historycznymi zdjęciami Andrzeja Polakowskiego, pokazującymi Romów w przełomowym dla nich momencie – latach 60., kiedy ostatecznie zostali zmuszeni do osiedlenia się. W dziale „Twórczość” poznamy pieśni-wiersze romskiej poetki Papuszy. Właśnie jej portret zdobi okładkę aktualnego numeru.

Urzecze to region, o którego tradycjach i specyfice na jakiś czas niemal zupełnie zapomniano. O przywracaniu tej pamięci przeczytacie Państwo w tekście Roberta Dula „Nadwiślańskie Urzecze – (Re)Aktywacja zapomnianego regionu”.

Z kolei o walce, by zachować krajobraz kulturowy, ale także ten przyrodniczy, opowiada wywiad z Januszem Korzeniem – „Regionalizm=patriotyzm”.

W tekście „Badacze kultury ludowej” przybliżymy zaś postać Cezarii Baudouin de Courtenay-Ehrenkreutz-Jędrzejewiczowej – kobiety, która postanowiła zostać profesorem, w czasach, w których panie w niewielu miejscach mogły w ogóle studiować.

Najnowszy numer można zamówić w naszym sklepie, gdzie dostępna jest także prenumerata kwartalnika. 

Podstrony

Powiązane aktualności

2023 © Copyright Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi
Created by Openform