Kontakt

O grupach mniejszościowych przeczytacie w najnowszym numerze kwartalnika Kultura Wsi!

Trzeci w tym roku numer kwartalnika „Kultura Wsi” wydawanego przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi poświęcony jest tematyce mniejszości. Ich tradycje, dorobek, czasem odmienny język, czy wyznanie, od wieków wzbogacały polską kulturę.

W 26. numerze:

Mistrz Mowy Polskiej – Mateusz Adamczyk w wywiadzie mówi o pięknie, różnorodności i znaczeniu języka.

Polecamy również rozmowę o tradycji Teatrów Polskich i miejscu, które stało się sercem tej wspólnoty – Kruszynianach.

W numerze znajdą Państwo także artykuł o najmniejszej i prawdopodobnie najmniej znanej grupie etnicznej w Polsce – Karaimach.

Artykuł „ Baczowie, bajczychy i bosorki. Dawny świat Łęmków” przybliży kulturę i magiczne wierzenia tej grupy.

Społeczności romskie i polska, czyli których krajobrazów już nie zobaczymy” to tekst Agnieszki Caban prezentujący historyczne zdjęcia, pokazujący Romów w przełomowym dla nich momencie – lat 60., kiedy ostatecznie zostali zmuszeni do osiedlenia się. W dziale „Twórczość” poznamy pieśni-wiersze romskiej poetki Papuszy, opisujące fatalne skutki jaką była ta decyzja, dla wędrujących od wieków grupy.

Urzecze to region, który wraz ze swoimi tradycjami został niespodziewanie reaktywowany. Sytuację przybliży nam Robert Dul w artykule „Nadwiślańskie Urzecze – (Re)Aktywacja zapomnianego regionu”.

Z kolei o walce, by zachować krajobraz kulturowy, ale także ten przyrodniczy, opowiada wywiad z Januszem Korzeniem – „Regionalizm=patriotyzm”.

W tekście „Badacze kultury ludowej” przybliżymy zaś postać kobiety, która postanowiła zostać profesorem, w czasach w których panie w niewielu miejscach mogły studiować.

Najnowszy numer można zamówić w naszym sklepie, gdzie dostępna jest także prenumerata kwartalnika. 

Podstrony

Powiązane aktualności

Kontakt

tel. (+48) 22 380 98 00
email: sekretariat@nikidw.edu.pl
ul. Krakowskie Przedmieście 66
00-322 Warszawa

2023 © Copyright Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi
Created by Openform