Kontakt

Noc Muzeów – wieś świętokrzyska w stolicy

18 maja Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi zaprasza na spotkanie z kulturą ziemi świętokrzyskiej. Tym razem zaprezentujemy się w niecodziennej scenerii, bowiem zaplanowane przez nas aktywności będą się odbywały po zmroku, w ramach XX edycji Nocy Muzeów. Partnerem wydarzenia jest Muzeum Wsi Kieleckiej.

Noc Muzeów w Warszawie to największe i jednocześnie najlepiej rozpoznawalne wydarzenie kulturalne, które od lat cieszy się ogromną popularnością. Każdego roku kilkaset placówek zapewnia odwiedzającym ciekawą i bogatą rozrywkę, niejednokrotnie udostępniając pomieszczenia na co dzień niedostępne dla gości. Swoje programy prezentują nie tylko muzea, ale także inne placówki i instytucje, które są związane z kulturą, życiem publicznym i nauką.

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi już po raz drugi włączy się w tę zacną inicjatywę, zapraszając wszystkich warszawiaków oraz przebywających w stolicy gości do poznania kultury ziemi świętokrzyskiej.

Od godz. 19.00 w gmachu Instytutu, przy ul. Krakowskie Przedmieście 66 będzie można obejrzeć występy: Zespołu Pieśni i Tańca Małogoszcz, Zespołu Pieśni i Tańca Wierna Rzeka oraz Zespołu Pieśni i Tańca Piekoszowianie.

Na przybyłych na nasze wydarzenie gości czekają też inne atrakcje:

  • Wystawa Świat ludowej wyobraźni – twórczość rzeźbiarska Andrzeja Kozłowskiego (wejście do NIKiDW), która pozwoli wszystkim zwiedzającym gościom przenieść się do krainy legend i dziwów ziemi świętokrzyskiej.
  • Wystawa Świętokrzyskie Inspiracje Fotograficzne – świętokrzyski strój ludowy w obiektywie Grzegorza Sideł (wejście do NIKiDW), prezentująca tradycyjne stroje ludowe funkcjonujące na terenie szeroko pojętej Kielecczyzny.
  • Wystawa A nasza ziemia w pasy! – krajobraz kielecki w fotografii Pawła Pierścińskiego (wejście do NIKiDW), ukazująca krajobraz wiejski Gór Świętokrzyskich.
  • Wystawa Plakatów Muzeum Wsi Kieleckiej (taras) promujących wystawy i wydarzenia w Muzeum Wsi Kieleckiej autorstwa plastyka Grzegorza Chorążka.
  • Prezentacja multimedialna Filmowy skansen, która pokaże skansen jako atrakcyjną lokację dla plenerów filmowych polskich i zagranicznych.
  • Warsztaty rękodzielnicze z budowania modeli dawnych domów wiejskich, składania i malowania drewnianych ptaszków i czarownic oraz tworzenia wyrobów glinianych.
  • Stoiska kół gospodyń wiejskich z degustacją lokalnych potraw i prezentacją wyrobów rękodzielniczych.

Od godz. 21.00 rozpocznie się potańcówka z muzyką na żywo, poprzedzona warsztatami tanecznymi. Zagrają dla Państwa: Kapela Macieja Ulewińskiego, Działoszacy Adama Kocerby, Rodzinna Kapela Korbanów oraz Kapela Piekoszów. Zabawa potrwa do godziny 24.00!

https://rozrywka.radiozet.pl/newsy/nie-spij-zwiedzaj-noc-muzeow-w-narodowym-instytucie-kultury-i-dziedzictwa-wsi

Serdecznie zapraszamy!

Podstrony

Powiązane aktualności

Kontakt

tel. (+48) 22 380 98 00
email: sekretariat@nikidw.edu.pl
ul. Krakowskie Przedmieście 66
00-322 Warszawa

2023 © Copyright Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi
Created by Openform