25/04/2024
16:00
Warszawa
Wystawa

Nić ciągła – 90. rocznica śmierci Marii Skłodowskiej-Curie

W 2024 roku przypada 90. rocznica śmierci Marii Skłodowskiej–Curie, jest to także rok 100. Rocznicy przyznania uczonej Honorowego Obywatelstwa Miasta Warszawy. Rocznice te są okazją do przypomnienia postaci wybitnej Polki i warszawianki oraz ukazania skali jej dokonań, a także ich wpływu na naszą teraźniejszość i przyszłość.

W cyklu debat poruszane będą tematy ważne w kontekście życia i osiągnięć uczonej: promieniotwórczość (25 kwietnia), medycyna (4 lipca) i edukacja (7 listopada). W każdej debacie trzech prelegentów w 20-minutowych wystąpieniach odniesie się do przeszłości, teraźniejszości i przyszłości w kontekście tematu wiodącego. Po prelekcjach paneliści wezmą udział w moderowanej dyskusji.

Debaty odbędą się w Sali Marii Skłodowskiej-Curie w Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi (Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 66). W tym miejscu znajdowało się dawniej Muzeum Przemysłu i Rolnictwa, gdzie Maria Skłodowska prowadziła pierwsze badania fizyczne, przed wyjazdem na studia do Paryża.

W pierwszej debacie, zatytułowanej „Promieniotwórczość” (25 kwietnia o godz. 16.00), wezmą udział: prof. Tomasz Pospieszny (Wydział Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), Dorota Gajda (Wojskowy Instytut Chemii i Radiometrii Ministerstwa Obrony Narodowej) oraz Adam Rajewski (Instytut Techniki Cieplnej MEL, Politechnika Warszawska).

Debaty będą transmitowane na profilach społecznościowych organizatora oraz partnera (FB i YouTube). Wstęp na wydarzenie stacjonarne jest bezpłatny – organizatorzy proszą o potwierdzenie obecności pod adresem: kontakt@mmsc.waw.pl

Z kolei w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich w Warszawie (ul. Agrykola) 4 lipca – w dniu rocznicy śmierci uczonej – obędzie się wernisaż wystawy „Nić ciągła. Maria Skłodowska-Curie 1867–1934”. Zaprezentowane będą plansze poświęcone biografii noblistki oraz wpływowi jej osiągnięć na historię, teraźniejszość i przyszłość.

Wydarzeniom ma towarzyszyć kampania „RADość dzielenia, RADość działania” zachęcająca do dawstwa szpiku kostnego.

Współorganizatorem wydarzenia jest Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.

Powiązane wydarzenia

2023 © Copyright Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi
Created by Openform