Popularnym zwyczajem na wiejskich weselach były oczepiny, który to zwyczaj polegał na zdjęciu około północy z głowy panny młodej przez druhny wianka – symbolu panieństwa, obcięciu go i rozpleceniu z włosów długiego warkocza i założeniu czepca, co symbolizowało przemianę dziewczyny w zamężną kobietę. Zabawa trwała z reguły do samego rana, a weselni goście tańczyli, jedli i pili.
„Wesele, małżeństwo to kiedyś była zupełnie inna sprawa. Więcej miały kiedyś ojce do powiedzenia, niż córka. To nie było tak, że ktoś się zakochał, tylko chodziło o morgi, o majątek. Jak panna biedna, ale urodna, to ojce zabronieły i musiała rodziców posłuchać. Chciały jej dobra, żeby była majętna, żeby miała dobrze. Ale zdarzało się, że mimo tych ustaleń, to chcieli się młode pobrać. A nieraz to i z tego szczęśliwe małżeństwo było (…)” – to fragment wspomnień Marii Siwiec, które znajdują się wewnątrz dwunastostronicowej książeczki dodanej do płyty „Wesele”. W książeczce znajdują się także zdjęcia z wesel i ich opis z czasów młodości artystki.
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi we współpracy z Fundacją Muzyka Zakorzeniona, która dokumentuje i popularyzuje muzykę tradycyjną polskiej wsi, wydał płytę Marii Siwiec zatytułowaną „Wesele”. W książeczce dodanej do wydanej płyty, popularna śpiewaczka i członkini zespołów ludowych, szczegółowo opowiada o weselach z czasów swojej młodości.
Cały album natomiast skupia się na wokalnym repertuarze weselnym z Gałek Rusinowskich (Ziemia Radomska). Płyta jest osobistą opowieścią Marii Siwiec, jej spojrzeniem na dawne wesele. Dopełnieniem jest muzyka grana przez dwie kapele: Niwińskich i Agopsowicza.
Na płycie znajduje się repertuar weselny (36 utworów) w całości zaśpiewany przez Marię Siwiec.
Płyta jest dostępna w sprzedaży w naszym sklepie.