Kontakt

Majówka w rytmie tańców tradycyjnych

W Zwierzyńcu Pierwszym w gminie Opatów (powiat kłobucki), w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej 18 maja 2024 roku odbyła się Potańcówka, przygotowana przez Biuro Regionalne NIKiDW w Częstochowie. Licznie przybyli mieszkańcy okolicznych wsi bawili się przy dźwiękach tradycyjnej muzyki polskiej do samej północy. Wśród uczestników byli również reprezentanci Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Kłobucka” z sąsiedniej

Do tanecznej zabawy przygrywały Kapela Ludowa Rybnianie z gminy Mykanów w powiecie częstochowskim oraz Kapela Lututowianie, reprezentująca Ziemię Sieradzką. Oberki, polki, mazurki czy walczyki podrywały wszystkich do wspólnych pląsów. Nad przebiegiem Potańcówki, a wcześniej warsztatu wprowadzającego w arkana polskich tańców tradycyjnych, czuwała Maria Pospieszalska. Pokazała podstawowe kroki, inicjowała i prowadziła wspólne zabawy na parkiecie.

Wieczór rozpoczęło widowisko obrzędowe „Darcie pierza”. Zespół „Grusza” z Rzerzęczyc w gminie Kłomnice przedstawił inscenizację, którą zobrazował zwyczaj z dawnych wiejskich chat według scenariusza Janiny Gołdy, już nieżyjącej założycielki grupy. Było i romantycznie, i humorystycznie, a przede wszystkim elementy życia codziennego na wsi zostały ukazane w swojej rzeczywistej formie. Zgromadzonej publiczności występ bardzo się spodobał, a wśród starszych odbiorców pojawiła się nutka nostalgii.

Biuro Regionalne w Częstochowie dziękuje za pomoc przy organizacji wydarzenia strażakom z OSP w Zwierzyńcu Pierwszym i paniom z miejscowego koła gospodyń wiejskich.

 

Tekst: Łukasz Giżyński
Zdjęcia: Joanna Walasek

Podstrony

Powiązane aktualności

Kontakt

tel. (+48) 22 380 98 00
email: sekretariat@nikidw.edu.pl
ul. Krakowskie Przedmieście 66
00-322 Warszawa

2023 © Copyright Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi
Created by Openform