Kontakt
18/05/2024
18:00
Potańcówka

Majówka na ludowo w Zwierzyńcu Pierwszym

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi zaprasza miłośników polek, oberków i mazurków na „Potańcówkę Majówkę”, która odbędzie się 18 maja 2024 roku w sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Zwierzyńcu Pierwszym (gmina Opatów, powiat kłobucki) przy ul. Jasnej 5.

Rozpoczynamy o godzinie 18:00 wystawieniem widowiska obrzędowego „Darcie pierza” w wykonaniu Zespołu „Grusza” z Rzerzęczyc. W programie ponadto warsztaty, podczas których wykwalifikowani instruktorzy wprowadzą mniej doświadczonych uczestników w arkana tradycyjnych tańców polskich
i zabawa taneczna do północy. Oprawę muzyczną zapewnią Kapela Lututowianie i Kapela Ludowa Rybnianie.

Zespół Obrzędowy „Grusza” powstał w 1994 roku z inicjatywy pań zrzeszonych w Kole Gospodyń Wiejskich pod kierownictwem artystycznym Janiny Gołdy. Jest laureatem, m.in., Nagrody Ministerstwa Kultury podczas XX Sejmików Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie w 2003 roku za obrzęd „Przygotowania do pochówku”.
W swoim repertuarze ma ponadto: „Jak to ze lnem było”, „Tajemnice różańcowe”, „W chałupie u szewca Morcina”, „Imieniny u Ignaca”, „Dzień jak co dzień”, „Wybory sołtysa”, „Dożynki dworskie”.

Kapela „Lututowianie” powstała w 1987 roku i działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Lututowie. Zaliczana do tzw. kapel autentycznych. Dwukrotnie była laureatem wyróżnienia podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym w latach 2010 i 2015.
W swoim repertuarze nawiązuje do tradycyjnej muzyki regionu sieradzkiego. Występuje w składzie: Zbigniew Szczepaniak – skrzypce, Bogdan Szczepański – klarnet, Kazimierz Gruchot – basy, Mieczysław Ignaczewski – bęben .

Kapela Ludowa Rybnianie od 1975 roku pielęgnuje tradycje związane z muzyką ludową. Obecny skład tworzą: Przemysław Szymonik – skrzypce, Edward Skrzypczyk – akordeon, Jan Krzemiński – kontrabas, Marek Kozioł – baraban. Kapela zdobywała pierwsze nagrody i wyróżnienia podczas konkursów
i przeglądów ludowych grup artystycznych w całej Polsce. W repertuarze Rybnian można usłyszeć wiele polek, kujawiaków czy oberków. Obecnie kapela funkcjonuje przy Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Mykanowie.

Wstęp wolny.

Serdecznie zapraszamy!

Powiązane wydarzenia

Kontakt

tel. (+48) 22 380 98 00
email: sekretariat@nikidw.edu.pl
ul. Krakowskie Przedmieście 66
00-322 Warszawa

2023 © Copyright Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi
Created by Openform