Kurpiowskie ostatki w Lelisie – relacja

W minioną sobotę w Lelisie odbyły się „Kurpiowskie Ostatki” - wydarzenie pełne energii, muzyki i lokalnych tradycji, zorganizowane przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie we współpracy z Centrum Kultury- Biblioteki i Sportu w Lelisie. Ostatnie dni karnawału na Kurpiach upłynęły w rytmie folkloru, przy dźwiękach tradycyjnej muzyki.

Kurpiowskie ostatki rozpoczęły się w niezwykły sposób, wprowadzając uczestników w klimat dawnych tradycji. Pan Witold Kuczyński – znawca i miłośnik regionalnej kultury otworzył wydarzenie ciepłymi słowami skierowanymi do zgromadzonych gości. Chwilę wcześniej przestrzeń wypełniły dźwięki ligawy, której głęboki ton symbolicznie ogłosił początek świętowania. Pan Witold wykonał również pieśń „Z tamtej strony pola”, której nostalgiczne brzmienie przeniosło wszystkich w świat kurpiowskiej tradycji i dawnych obrzędów.

Jako pierwszy na scenie zaprezentował się Zespół Tańca Ludowego „Lelisioki”, którego prowadzącymi oraz chorografiami są Państwo Monika i Grzegorz Czeleń. Zespołowi do tańca przygrywała Orkiestra Kurpiowska z Lelisa pod kierunkiem Pana Jarosława Kraski. Obie grupy przeniosły zebranych w świat tańców oraz śpiewów z terenu Puszczy Zielonej.

Zebrani mogli również podziwiać program artystyczny „Idzie Zapust” przygotowany przez dziecięcą grupę „Mali Dębiniacy”, działającą przy Kole Gospodyń Wiejskich „Nad Stawem” z Dębin. Ten niezwykły występ pod okiem Pani Aleksandry Karłowicz oraz akompaniamencie Pana Sylwestra Choinackiego, dzieci przygotowały w oparciu o książkę znakomitego choreografa, znawcy i badacza Puszczy Białej – Bonifacego Kozłowskiego oraz wierszy ze zbioru literackiego „Pisane sercem” Pani Stefanii Seroki, mieszkanki Obrytego (Puszcza Biała).

Nie zabrakło tradycyjnych strojów oraz autentycznych tańców i pieśni kurpiowskich z muzyką na żywo z terenu Puszczy Białej dzięki tancerzom z zespołu folklorystycznego „U nas na Kurpiach Białych” z Dąbrowy.

Goście wysłuchali także tradycyjnych gadek kurpiowskich, czyli opowieści, anegdot i powiedzeń w gwarze kurpiowskiej, które są nieodłącznym elementem lokalnej kultury, w wykonaniu Gabrieli Bandziuk, Bartosza Szczubełka, Joanny Długołęckiej oraz Anety Pędzich. Barwne, pełne humoru, mądrości ludowej gadki, są przekazywane z pokolenia na pokolenie, oddając charakter i codzienne życie Kurpiów.

Na koniec na zebranych gości czekało niezwykłe widowisko „Idzie Zapust” przygotowane przez Zespół Folklorystyczny „Puszcza Zielona”, pod okiem Pani Barbary Boruch – choreografa zespołu. Barwna, pełna humoru inscenizacja odtworzyła tradycyjne obrzędy zapustowe, w których nie mogło zabraknąć przebierańców, muzyki, tańców i ludowych gadek.

Tuż po występach, gdy tylko zabrzmiały pierwsze dźwięki kurpiowskich i tradycyjnych melodii, granych przez Kapelę Pawła Dąbkowskiego, Zespół Janusz Prusinowski Kompania oraz „Kapeli od Kurpsi”- Marka Przetakiewicza, parkiet zapełnił się tańczącymi. Rytmiczne dźwięki m.in. skrzypiec, bębenka czy harmonii, sprawiły, że nogi same rwały się do tańca. Starsi i młodsi, mieszkańcy regionu oraz przyjezdni – wszyscy dali się ponieść żywiołowej muzyce. Tańce trwały do późnych godzin, a energia i radość uczestników udowodniły, że kurpiowskie tradycje są wciąż żywe i pełne siły. Nie zabrakło też przyśpiewek, które dodawały kolorytu wspólnej zabawie. To była prawdziwa uczta dla miłośników folkloru i dowód na to, że muzyka ludowa łączy ludzi w niezapominany sposób.

Atmosfera wydarzenia była pełna radości i integracji. Zarówno mieszkańcy, jak i goście spoza regionu mieli okazję doświadczyć wyjątkowego ducha Kurpiowszczyzny, który łączy pokolenia i przypomina o bogactwie polskiej kultury ludowej.

Dziękujemy wszystkim, którzy byli częścią tego święta i zapraszamy na kolejne spotkania z tradycją!

Zdjęcia Monika Brzozowska

Tekst Natalia Dziewulska

 

Podstrony

Powiązane aktualności

2023 © Copyright Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi
Created by Openform