Kultura Kurpi w Serocku

W sobotę 26 października 2024 r. Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi we współpracy z Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku zaprosił na „Spotkanie z kulturą ludową Kurpi Puszczy Białej i Zielonej”. Było to drugie takie wydarzenie zorganizowane przez Biuro Regionalne NIKiDW w Pułtusku.

Sobotnie wydarzenie  miało na celu przybliżenie tradycji, zwyczajów, muzyki i rękodzieła kurpiowszczyzny. Podczas spotkania uczestnicy mogli doświadczyć bogactwa dziedzictwa kulturowego Kurpiów Białych i Zielonych, dostrzec różnice między nimi, a także to co je łączy: głęboki związek z naturą oraz szacunek dla przodków i ich dorobku.

Licznie zebraną publiczność serocką w meandry kultury kurpiowskiej wprowadził występ wspaniałego artysty, śpiewaka tradycyjnego, multiinstrumentalisty i regionalisty Witolda Kuczyńskiego z Puszczy Zielonej. Uczestnicy mogli usłyszeć dźwięk ligawy czy okaryny. Prowadzący opowiedział o historii i specyfice muzyki kurpiowskiej, jej ścisłym związku z naturą i rytmem życia Kurpiów. Uczestnicy poznali także różnice i podobieństwa kulturowe obu regionów oraz charakterystyczne elementy strojów ludowych.

Na scenie wystąpiły zespoły folklorystyczne, które w tradycyjnych strojach prezentowały autentyczne tańce i pieśni kurpiowskie z muzyką na żywo. Przy melodiach Puszczy Zielonej wystąpił Zespół „Kurpianka” z Kadzidła, a Puszczy Białej tancerze z Zespołu „U nas na Kurpiach na Kurpiach Białych” z Dąbrowy.

Podczas wydarzenia uczestnicy mieli okazję obejrzeć wystawę tradycyjnego rzemiosła oraz posłuchać opowieści o symbolice i znaczeniu ozdób oraz technice ich wykonywania. Swoją twórczość zaprezentowali z Kupi Puszczy Zielonej: Wiesław Kuskowski (plecionkarstwo), Czesława Lewandowska (koronki, serwety, obrusy), Wiesława Bogdańska (pająki ze słomy, palmy świąteczne, wycinanki), Apolonia Nowak (palmy wielkanocne, kwiaty z bibuły, wycinanki oraz autentyczny ludowy śpiew), Czesława Kaczyńska (firanki papierowe z bibuły, wycinanki). Z terenu Puszczy Białej: Halina Witkowska (pisanki wielkanocne, haft koralikowy, oklejanka wielkanocna), Monika Dziełak (serwety i koronki), Beata Pasińska (pająki ze słomy, palmy świąteczne), Monika Poteraj (pająki ze słomy, palmy świąteczne).

Takie spotkania to wyjątkowa okazja, by poznać bogactwo tradycji regionu Kurpi, która wciąż żyje w sercach lokalnych mieszkańców. Dzięki wydarzeniu uczestnicy mogli nie tylko zobaczyć, ale i poczuć wyjątkowy klimat obu Puszcz, które są nieodłącznym elementem polskiego krajobrazu kulturowego.

 

Tekst: Natalia Dziewulska

Zdjęcia i film: Monika Brzozowska

Podstrony

Powiązane aktualności

2023 © Copyright Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi
Created by Openform