Jury „Konkursu na „Tradycyjne Przetwory i Potrawy z Gęsiny”, który odbywał się od 27 września do 8-go listopada 2020 r., zgodnie z regulaminem Konkursu wybrało laureatów w sześciu kategoriach konkursowych:
1. W kategorii „Wyroby wędliniarskie” pierwsze miejsce zajął przepis na „Kiełbasę z Gęsi” zgłoszony przez Koło Gospodyń Wiejskich „Topola” z miejscowości Topola w gminie Skalbmierz (pow. kazimierski, woj. świętokrzyskie). Miejsca kolejne (drugie i trzecie ex aequo) zajęły: przepis na „Półgęsek wędzony w ciepłym dymie” zgłoszony przez KGW w Mniszku w gminie Gościeradów (pow. kraśnicki) oraz przepis na „Szyję nadziewaną z gąskami” zgłoszony przez KGW „Boróweczki w Srebrnym Borku” z miejscowości Srebrny Borek w gminie Szumowo (pow. zambrowski, woj. podlaskie);
2. W kategorii „Wyroby garmażeryjne” pierwsze miejsce zajął przepis na „Gęś pieczoną z owocami z Gorczyna” zgłoszony przez Koło Gospodyń Wiejskich „Gorczynianki” z miejscowości Gorczyn w gminie Łask (pow. łaski). Miejsce drugie zajął przepis na „Pierś z gęsi marynowaną w rozmarynie i tymianku, w sosie z borówki leśnej na bazie czerwonego wina” zgłoszony przez KGW Barcikowice i Białowice z gminy Zielona Góra (pow. zielonogórski). Miejsce trzecie Jury przyznało za „Smalec” zgłoszony przez KGW Kobiety z Ikrą w Skrzatuszu (pow. pilski, woj. wielkopolskie);
3. W kategorii „Wyroby w opakowaniu szklanym” pierwsze miejsce zajął przepis na „Smarowidło z podlaskiej gąski” zgłoszony przez Koło Gospodyń Wiejskich „Boróweczki w Srebrnym Borku” z miejscowości Srebrny Borek w gminie Szumowo (pow. zambrowski, woj. podlaskie). Miejsce drugie zajął przepis na „Mięsiwo z gęsi pasteryzowane w słoikach” zgłoszony przez KGW „Porzeczki w Purzycach” z Purzyc w gminie Lubwidz (pow. żuromiński, woj. mazowieckie), a miejsce trzecie „Tuszonka z gęsi w słoikach i smalec z ziołami” zgłoszony przez KGW w Rossoszu z miejscowości Rossosz w gminie Rossosz (pow. bialski).
4. W kategorii „Danie mrożone” pierwsze miejsce zajął przepis na „Pierogi z gęsiną” zgłoszony przez Koło Gospodyń Wiejskich „Sośno” z miejscowości Sośno w gminie Sośno (pow. sępoleński, woj. kuj.-pomorskie). Miejsce drugie przyznano przepisowi na „Forszmak lubelski z pampuchami” zgłoszony również przez wyż. wym. KGW w Rossoszu, a trzecie „Pierogi z gęsiną i jarzębiną” zgłoszone przez KGW „Boróweczki w Srebrnym Borku”.
5. W kategorii „Przekąski” pierwsze miejsce zajął przepis na „Pieczoną gęsinę z Gąszczem Jabłkowym Cystersów z dodatkiem pieczonego jabłka Boskoop” zgłoszony przez Koło Gospodyń Wiejskich w Boglewicach z miejscowości Boglewice w gminie Jasieniec (pow. grójecki, woj. mazowieckie). Miejsce drugie zajął przepis na „Gęś wiejską z nadzianką” zgłoszony przez KGW w Strojcu (gm. Praszka, woj. opolskie), a trzecie przepis na „Pierogi drożdżowe i gotowane z gęsiną” zgłoszony przez KGW Gorczynianki.
6. W kategorii „Produkty pozostałe” pierwsze miejsce zajął przepis na „Szaszłyki” zgłoszony przez Koło Gospodyń Wiejskich „Kobiety z Ikrą” z miejscowości Skrzatusz w gminie Szydłowo (pow. pilski, woj. wielkopolskie). Miejsce drugie przyznane zostało przepisowi „Roztoczańska pieczona gęsina z duszoną kapustą” zgłoszonemu przez KGW w Roztoce Wielkiej z gminy Łabowa (pow. nowosądceki, woj. małopolskie), a miejsce trzecie za przepis „Gęś mojej Mamy faszerowana” zgłoszony przez KGW „Czerwona Jarzębina” w Kamesznicy, gmina Milówka (pow. żywiecki, woj. śląskie).
Laureatkom serdecznie gratulujemy, a wszystkim Kołom, które zdecydowały się do nas nadesłać swojej przepisy bardzo dziękujemy! Zgodnie z regulaminem Konkursu laureackie KGW otrzymają nagrody pieniężne, w wys. 1 tys. zł brutto, a zwycięskie przepisy będą przez nas promowane.
W konkursie mogły również wziąć udział inne podmioty, jak szkoły. Spośród nadesłanych zgłoszeń, w ramach kategorii „Wyroby garmażeryjne” Jury przyznało wyróżnienie za przepis na „Pasztet gęsi” zgłoszony przez Powiatowe Centrum Edukacyjne w Kętrzynie oraz za „Faszerowaną gęsią szyjkę i skórkę z piersi”. W kategorii „Produkty pozostałe” wyróżnienie przyznane zostało również uczennicy Wiktorii z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Starym Lubiejewie za przepis „Udko gęsi z gruszkami flambirowanymi”. Wyróżnionym laureatom serdecznie gratulujemy!
Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem Kół Gospodyń Wiejskich, a w jego trakcie wpłynęło aż 90 zgłoszeń! Jury w sześcioosobowym składzie dokonywało oceny przez dwa dni i nie miało łatwego wyboru. Zgłoszone przepisy były bardzo interesujące, a przede wszystkim bardzo apetyczne… Aby zobiektywizować ocenę nadesłanych zgłoszeń zastosowano, zgodnie z regulaminem konkursu, szereg kryteriów jakościowych. Zgłoszenia oceniane były pod względem formalnym i merytorycznym. Do kryteriów merytorycznych należały:
•spełnianie przez nadesłane zgłoszenia warunków opisanych w poszczególnych kategoriach konkursowych;
•udział mięsa lub podrobów gęsich w przepisie (min. 20%);
•zawartość naturalnych składników;
•sposób podania/prezentacji;
•tradycyjność potrawy: powiązanie z regionem, historią, społecznością.
Przepisy nagrodzone w Konkursie „Tradycyjne Przetwory i Potrawy z Gęsiny” łączą w sobie idee konkursu tj. upowszechnianie przetworów wytworzonych z mięsa gęsiego oraz przypominanie dawnych i nowych tradycji kulinarnych związanych z gęsiną, które Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi zamierza przy współudziale uczestników konkursu dalej promować. Poniżej prezentujemy zwycięskie przepisy!
Miejsce 1. Kiełbasa z gęsi
Kategoria: Wyroby wędliniarskie. Przepis zgłoszony przez Koło Gospodyń Wiejskich „Topola”
Składniki:
mięso z gęsi 2,5 kg (z piersi, ud)
mięso wieprzowe 1,5 kg (np. z karkówki)
mięso wieprzowe 1 kg (np. z golonek)
tłuszcz z rozbioru gęsi oraz skóry
pieprz 1,5 g/kg
ziele angielskie 0,5 g/kg
majeranek 1 g/kg
kolendra 0,5 g/kg
czosnek świeży 3 g/kg
sól selerowa 17-22 g/kg
jelita wieprzowe
Opis przyrządzenia potrawy:
Kiełbasę wykonujemy z mięsa niepeklowanego. Rozdzielamy mięso, pozbawiamy błon, tłuszczu, skóry oraz kości. Mięso z gęsi oraz mięso wieprzowe rozdrabniamy na sitku 6-8 mm, a tłuszcz, skóry i błony z gęsi oraz mięso wieprzowe rozdrabniamy na sitku 3 mm. Wszystkie rodzaje mięsa dokładnie mieszamy. Podczas mieszania dodajemy przyprawy, sól oraz stopniowo wodę w ilości do 5%. Mięso wyrabiamy ręcznie przez 30 minut do momentu, aż przestanie przyklejać się do dłoni. Wymieszaną masę mięsną odstawiamy na 3 godziny w chłodnym miejscu. Następnie mieszamy ją jeszcze raz i napełniamy wcześniej przygotowane jelita. Jeśli nie mamy wprawy w wykonywaniu tej czynności, lepiej jest użyć maszynki ręcznej. Łatwiej będzie kontrolować szybkość nadziewania. Do maszynki przytwierdzamy podłużną końcówkę i smarujemy ją tłuszczem, aby łatwiej było nałożyć na nią całe jelito. Na końcu jelita robimy supeł, do maszynki wkładamy pierwszą porcję mięsa i zaczynamy kręcić. Warto robić to we dwójkę tak, aby pomiędzy kawałkami mięsa nie powstawały dziury z powietrzem. Gdy nadziejemy ok. 10-15 cm kiełbasy, możemy zawinąć ją kilkukrotnie wokół własnej osi. Dzięki temu powstaną zgrabne kiełbaski. Kawałki mogą być dłuższe. Gdy dojdziemy do końca jelita, zawiązujemy na nim supeł. Końce jelit wiążemy. Kiełbasy wieszamy w chłodnym miejscu i osadzamy 1-2 godziny. Wędzarnię rozgrzewany do 50 stopni, wieszamy kiełbasy w wędzarni tak, aby się nie stykały. Osuszamy je przy dużym ruchu powietrza i małej ilości dymu, aż powierzchnia kiełbas będzie sucha w dotyku. Kiełbasę wędzimy w temperaturze 40-50 stopni przez 3-4 godziny do jasno brązowej barwy. Podnosimy temperaturę w wędzarni do 80 stopni i pieczemy kiełbasy do osiągnięcia wewnątrz temperatury 68-70 stopnie, możemy też kiełbasę parzyć. Jest to kiełbasa dość tłusta z uwagi na zawartość tłuszczu gęsiego. Następnie kiełbasę chłodzimy do temperatury poniżej 18 stopni w chłodnym pomieszczeniu. Kiełbasa ma kruchą konsystencję, może podczas pieczenia podejść tłuszczem. Kiełbasa z gęsi smakuje wybornie. Życzymy smacznego!
Zapraszamy do obejrzenia filmiku przedstawiającego przyrządzanie Kiełbasy z gęsi
Miejsce 1. Gęś pieczona z owocami z Gorczyna
Kategoria: „Produkt garmażeryjne”. Przepis zgłoszony przez Koło Gospodyń Wiejskich Gorczynianki, które powstało w 2019 roku. Wieś Gorczyn położona jest w województwie łódzkim w gminie Łask. Mieszkańcy zajmują się uprawą krzewów róż i drzew owocowych, w tym również sadów. Gęś także pochodzi z hodowli jednego z naszych mieszkańców. Gęsi karmione są ziemniakami i zbożem z własnych pól. Nadzienie do gęsi; jabłka, gruszki i śliwki pochodziły z sadu jednego z mieszkańców wsi Gorczyn.
Opis przyrządzenia gęsi:
Tradycyjny przepis na gęsinę wymaga długiego marynowania. Gęś powinna leżakować w solance 2 dni (na 5 litrów wody dajemy 10 łyżek soli). Po tym czasie gęś wyjmujemy i osuszamy ręcznikiem papierowym i nacieramy grubą solą, majerankiem i rozmarynem w środku i na zewnątrz. Przyprawiona gęś leży znowu 12 godzin w lodówce. Na czwarty dzień do środka wkładamy cytrynę, jabłka, śliwki i gruszki bez gniazd nasiennych, pokrojone na duże kawałki ze skórą. Otwór zaszywamy nicią. Pieczemy w głębokiej brytfannie, piersiami do góry i podlewamy troszkę wody. Wstawiamy do rozgrzanego piekarnika do temp. 150 stopni góra-dół i pieczemy przez 5 godzin (gęś ważyła 6 kg). Po 3 godzinach pieczenia polewamy co 30 minut gęś wytopionym tłuszczem. Upieczoną gęś można podawać zaraz po upieczeniu np. z modrą czerwoną kapustą jak to było w naszym przypadku.
Zapraszamy do obejrzenia filmiku przedstawiającego przyrządzanie potraw z gęsi
Miejsce 1. Smarowidło z podlaskiej gąski
Kategoria: „Produkt przetworzony w opakowaniu szklanym”. Przepis zgłoszony przez Koło Gospodyń Wiejskich Boróweczki w Srebrnym Borku. Koło z pięknego Podlasia zaproponowało potrawę z gęsi od lokalnego hodowcy.
Składniki:
około 1 litr smalcu z gęsi
3-4 gęsie żołądki
2-3 źdźbła trawy żubrowej
2-3 łyżki żubrówki
½ kg jabłek winnych
1 duża cebula
2 ząbki czosnku
ziele angielskie, listek laurowy, sól, pieprz, majeranek.
Opis przyrządzenia potrawy:
Żołądki oczyścić, umyć, pokroić w kostkę, podsmażyć i udusić. Cebulę, czosnek i jabłka pokroić w drobną kostkę i podsmażyć. Smalec gęsi rozpuścić, dodać trawę żubrową, przyprawy, żubrówkę oraz żołądki i cebulkę z jabłkiem. Całość podgotować około 10 minut na wolnym ogniu. Następnie przelać do wyparzonych słoików zakręcić i poczekać do stężenia. Świetnie smakuje z wiejskim chlebkiem i ogórkiem kiszonym. Takie smarowidło jest zdrowe i pożywne oraz bardzo popularne u nas na Podlasiu.
Miejsce 1. Pierogi z gęsiną
Kategoria: „Dania mrożone”. Potrawa zgłoszona przez Koło Gospodyń Wiejskich Sośno
Ciasto:
mąkę typ 450 z odrobiną soli wymieszać z przegotowaną dość ciepłą wodą, zarobić ciasto, musi być ono elastyczne, ale nie rwać się.
Farsz:
mięso z gęsi ugotowane w rosole z warzywami obieramy i mielimy w maszynce o większych oczkach, farsz ma mieć konsystencję grudki. Doprawiamy solą, pieprzem i majerankiem do smaku. Nakładamy farsz na rozwałkowane i wykrojone krążki ciasta i sklejamy brzegi. Wkładamy do wrzącej wody i gotujemy około 2 minut od wypłynięcia na powierzchnię wody. Przestudzone można mrozić.
Miejsce 1. Pieczona gęsina z „Gąszczem Jabłkowym Cystersów” z dodatkiem pieczonego jabłka Boskoop
Kategoria: „Przekąski/Desery”. Przepis zgłoszony przez Koło Gospodyń Wiejskich w Boglewicach
Składniki:
pierś z gęsi ok. 0,5 kg
3-4 łyżki majeranku, sól, pieprz
½ kg jabłek winnych Boskoop
2 ząbki czosnku
szklanka wytrawnego wina
1 gałązka rozmarynu
Opis przyrządzenia potrawy:
Myjemy gęsinę i moczymy całą noc w wodzie z solą tzw. solance (2 łyżeczki soli na 5 litrów wody). Przygotowujemy marynatę mieszając wszystkie składniki, majeranek, sól, pieprz, wyciśnięty czosnek i świeży rozmaryn. Marynatą nacieramy mięso i trzymamy jeszcze przez godzinę w lodówce. Piekarnik ustawiamy na temperaturę 200 st. C i pieczemy pod przykryciem ok. 80-90 minut. Przygotowaną pierś przekładamy do żaroodpornego naczynia, podlewany 6 łyżkami wody i skrapiamy wodą wymieszaną z winem na wierzch pieczonej gęsiny. Dookoła gęsinę obkładamy kawałkami jabłka pokrojonymi w tzw. ósemki. W trakcie pieczenia zdejmujemy przykrycie i polewamy kilkakrotnie sosem – tłuszczem wytopionym w trakcie pieczenia gęsiny. Przed końcem pieczenia na około 20 minut zdejmujemy przykrycie, aby skórka przyrumieniła się. Po zakończeniu pieczenia czekamy aż mięso ostygnie i kroimy w cienkie plastry. Serwujemy na zimno z dodatkiem gąszczu jabłkowego Cystersów (przetworu regionalnego ziem boglewskich powiatu grójeckiego przygotowanego przez KGW Boglewice) z dodatkiem korali kaszy jęczmiennej pęczak oraz pieczonym jabłkiem Boskoop.
Miejsce 1. Szaszłyki z gęsi w sosie
Kategoria: „Produkty pozostałe”. Przepis zgłoszony przez z Koło Gospodyń Wiejskich „Kobiety z Ikrą” w Skrzatuszu.
Składniki:
5 wątróbek z gęsi
4 piersi z gęsi (bez skóry)
2 nogi gęsie
1 czerwona papryka
2-3 gałązki świeżego rozmarynu
szczypta cząbru, majeranku
sól, pieprz
mąka
czysty smalec z gęsi
Do tego będzie także sos, którego składniki to:
4 cebule
2 czerwone papryki
powidła śliwkowe 4-5 łyżek
6 śliwek (mogą być mrożone)
250 ml czerwonego, wytrawnego wina
3 łyżeczki cukru
sól i pieprz
czysty smalec gęsi
Opis przyrządzenia szaszłyków:
Wątróbki czyścimy z żyłek, płuczemy i osuszamy. Piersi kroimy na 1 cm kawałki. Z nogi wytrybujemy kości. Oddzielone mięso ze skórą kroimy na 1 cm kawałki. Na rozgrzaną grillową patelnię z dodatkiem gęsiego smalcu wrzucamy pokrojone piersi i mięso z nogi gęsi. Pieprz i sól do smaku. Smażymy ok. 30 minut od czasu do czasu odwracając mięso. Po usmażeniu odkładamy mięso do odsączenia z tłuszczu. Wątróbkę obtaczamy w mące. Na rozgrzanej patelni z dodatkiem gęsiego smalcu układamy wątróbkę. Obsmażamy z obydwu stron ok. 15 minut. Pod koniec smażenia dodajemy sól do smaku. Tak przygotowaną wątróbkę odkładamy do odsączenia z tłuszczu. Paprykę kroimy na około 3 cm kawałki. Wrzucamy na rozgrzaną patelnię grillową z odrobiną smalcu gęsiego. Smażymy ok. 5 minut i potem odsączamy. Na namoczone w wodzie patyki do szaszłyków, nadziewamy piersi, mięso z nogi gęsi, paprykę, wątróbkę. Gotowe szaszłyki, ułożone na blaszce, polewamy roztopionym smalcem z gęsi. Na wierzch układamy 2-3 gałązki świeżego rozmarynu. Całość posypujemy szczyptą soli i pieprzu. Zapiekamy w nagrzanym piekarniku do 180 stopni przez około 30-40 minut.
Opis przyrządzenia sosu:
Na roztopiony (nie gorący) gęsi smalec, wrzucamy pokrojoną w półkrążki cebulę. Chwilę smażymy na niewielkim ogniu, dodając cukier. Następnie dodajemy pokrojoną w kawałki czerwoną paprykę (2x). Cały czas mieszamy. Całość podlewamy 1 szklanką czerwonego wina. Po uzyskaniu gęstej konsystencji dodajemy połówki śliwek. Sos nadal podgrzewamy do momentu gdy śliwki lekko się rozgotują. Na koniec dodajemy sól, pieprz do smaku.
Wyróżnienie 1. Pasztet z gęsi oraz Faszerowana gęsia szyjka i skórka z piersi
Kategoria: „Wyroby garmażeryjne”. Zgłoszenie przysłało Powiatowe Centrum Edukacyjne w Kętrzynie
Pasztet z gęsi
Składniki:
3 kg skrzydeł z gęsi
250 g serc gęsich
250 g wątróbki gęsiej
200 ml bulionu z gęsi
1 cebula
1 pietruszka
1 czerstwa bułka
3 jajka
3 łyżki tłuszczu gęsiego
przyprawy (sól, pieprz, gałka muszkatołowa)
likier pomarańczowy
Opis przyrządzenia potrawy:
Skrzydła i serca zalać wodą, zagotować, usunąć szum, dodać pietruszkę, przyprawy, powoli gotować, aż mięso stanie się miękkie. Ostudzić, przecedzić, usunąć kości. Wątróbki pociąć w paski. Rozpuścić tłuszcz na patelni, dodać drobno pokrojoną cebulę, podsmażyć przez trzy minuty (ma być szklista), dodać wątróbkę, podsmażyć jeszcze razem, aż wątróbka się zetnie. W bulionie namoczyć bułkę, a po napęcznieniu odcisnąć. Wszystkie składniki (ugotowane mięso, serca, pietruszkę, wątróbkę z cebulą, odciśniętą bułkę) przepuścić kilkakrotnie przez maszynkę do mielenia mięsa z drobnym sitkiem, dodać jajka, przyprawy, wyrobić na jednolitą masę. Dodać likier. Przygotowaną masą wypełnić aluminiowe, jednorazowe foremki, piec ok. 1 godziny w piekarniku o temperaturze 180 stopni. Wierzch pasztetu przed pieczeniem dobrze jest posmarować tłuszczem gęsim, aby zapobiec nadmiernemu wysychaniu. Region – Powiśle.
Faszerowana gęsia szyjka i skórka z piersi
Składniki:
szyja z gęsi ze skórką
gęsi żołądek
gęsia wątróbka
rosół
gęsi smalec
kasza owsiana ugotowana
cebula
sól, pieprz, majeranek, liść laurowy, ziele angielskie
Opis przyrządzenia potrawy:
Skórę szyi ostrożnie odcinamy, dokładnie myjemy, można ją trochę namoczyć. Lekko solimy. Mięso z rosołu i ugotowane w nim żołądki studzimy, mięso oddzielamy od kości, żołądki kroimy w kostkę. Na gęsim tłuszczu podsmażamy z pokrojoną cebulką wątróbki, studzimy, część kroimy w kostkę. Mięso i część wątróbek siekamy. Doprawiamy pieprzem i majerankiem, solą ostrożnie, bo mięso z rosołu jest słone. Dodajemy pokrojone w kostkę wątróbki i żołądki oraz kaszę. Do zszytej lub zawiązanej z jednego końca szyjki wkładamy farsz, lecz niezbyt ciasno, by szyjki nie popękały. Po nafaszerowaniu zaszyć dokładnie końcówki, gęsie szyjki upiec w piekarniku. Region – Suwalszczyzna.
Wyróżnienie 2. Udko gęsi z gruszkami flambirowanymi
Kategoria: „Produkty pozostałe”. Zgłoszenie przysłała uczennica Wiktoria z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Starym Lubiejewie
Składniki:
•uda gęsi – 2 szt.
•goździki – 6 szt.
•miód – 1 łyżka
•majeranek – 1 łyżka
•pieprz
•sól
•olej – 1 łyżka
•masło klarowane – 1 łyżka
•suszone śliwki – 200 g
•jabłka – 2 szt.
•białe wino wytrawne – 0,5 szklanki
•kmin rzymski – 1 łyżka
•rozmaryn – 1 łyżeczka
Opis przyrządzenia potrawy:
Uda z gęsi myjemy, wycieramy i obcinamy błony. Szykujemy przyprawy z których będziemy korzystać: majeranek, goździki, sól, pieprz, kmin rzymski i rozmaryn. Goździki rozdrabniamy w moździerzu. Uda nacieramy solą i pieprzem i resztą przypraw, a na koniec polewamy uda miodem. Uda wkładamy do szczelnego pojemnika i wkładamy do lodówki najlepiej na całą noc, żeby dobrze przeszły przyprawami. Po wyłożeniu ud z lodówki, nagrzewamy patelnie z tłuszczem, najlepiej z tłuszczem gęsim. Jak tłuszcz będzie dobrze nagrzany wtedy wkładamy uda i obsmażamy z obu stron na złocisty kolor. W trakcie kiedy uda się smażą, obieramy jabłka, kroimy w grubszą kostkę, wrzucamy na rozgrzane masło i smażymy, aż zrobią się złote. Szykujemy duży ganek, wkładamy tam podsmażone uda, jabłka, dodajemy suszonych śliwek i podlewamy to niewielką ilością wody. Co 15 minut mieszamy i na przemian podlewamy wodą i winem. Dusimy uda pod przykryciem przez 1,5 godziny. Po tym czasie zdejmujemy przykrywkę i jeszcze dusimy około 30 minut (Region – woj. mazowieckie)
Flambirowane gruszki
•2 gruszki
•cukier – 3 łyżki
•sok z pomarańczy – 2 łyżki
•rum – ¼ szklanki
•masło – ½ łyżki
•sok z wiśni – 1/3 szklanki
Gruszki myjemy i osuszamy, kroimy na pół, wydrążamy gniazdo nasienne. Na patelnie dajemy 1/3 szklanki soku z wiśni i kładziemy na to gruszki, dodajemy cukier, masło, sok z pomarańczy i sok z wiśni. Dusimy to przez 5-7 minut tak, aby soki się trochę zredukowały. Następnie dodajemy rumu i od ognia podpalamy. Na koniec wszystko wykładamy na talerz i dekorujemy.
Red. Zespół TGW
Fot. i filmiki przesłane przez uczestników Konkursu „Tradycyjne Przetwory i Potrawy z Gęsiny”