Kontakt

Jarmark Wielkanocny w Instytucie

Pisanki palemki kosze serwety i inne arcydzieła sztuki ludowej a także warsztaty rękodzielnicze prowadzone przez twórców regionalne przysmaki i muzyka na żywo to wszystko czeka na Państwa już 23 marca na Jarmarku Wielkanocnym w Instytucie

23 marca (sobota)
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi
ul. Krakowskie Przedmieście 66, Warszawa
godz. 13.00 – 21.00

 

Wielkanoc, przypadająca w okresie wyraźnych już oznak wiosny, jest świętem zwycięskiego, nieustannie odradzającego się życia, wielkiej nadziei, obietnicy zmartwychwstania i nieśmiertelności. W polskiej tradycji towarzyszą jej liczne obrzędy i zwyczaje. Niektóre z nich odeszły w zapomnienie, jednak wiele jest celebrowanych do dziś, jak chociażby przygotowywanie i święcenie palm wielkanocnych w Niedzielę Palmową, zdobienie jajek czy święcenie pokarmów w Wielką Sobotę.

Święta Zmartwychwstania Pańskiego to również tradycja uroczystego śniadania zwanego święconem. Zarówno dawniej, jak i dziś, w tym ważnym dniu, na stołach nie może zabraknąć jajek, chleba, baranka z masła lub ciasta, chrzanu, kiełbas i rozmaitego mięsiwa, a także słodkich bab i mazurków.

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi starając się przybliżyć współczesnym mieszkańcom stolicy oraz turystom tradycje dawnego świętowania zaprasza na Jarmark Wielkanocny, na którym znajdziecie Państwo wykonane przez twórców ludowych ręcznie zdobione pisanki, palmy wielkanocne, kosze wiklinowe, haftowane serwety, wyroby ceramiczne i wiele innych unikatowych produktów rękodzielniczych. Na smakoszy czekać będą pyszne wyroby wędliniarskie, sery, miody, octy owocowe przywiezione przez lokalnych wytwórców oraz przysmaki przygotowane przez koła gospodyń wiejskich.

W programie zaplanowaliśmy również warsztaty z aranżacji świątecznego stołu, zdobienia opolskich kroszonek, tworzenia palm oraz warsztaty plecionkarskie.

O oprawę muzyczną naszego wydarzenia zadba Zespół Pieśni i Tańca Chludowianie.

Serdecznie zapraszamy!

Wstęp wolny!

Podstrony

Powiązane aktualności

Kontakt

tel. (+48) 22 380 98 00
email: sekretariat@nikidw.edu.pl
ul. Krakowskie Przedmieście 66
00-322 Warszawa

2023 © Copyright Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi
Created by Openform